Now Reading
Biseksüel mi? Bu trans ya da non-binarylerden hoşlanmadığın anlamına gelmiyor mu?

Biseksüel mi? Bu trans ya da non-binarylerden hoşlanmadığın anlamına gelmiyor mu?

Vaneet Mehta*

Bu yazı Bisexual? Doesn’t that mean you don’t like trans or non-binary people isimli yazının Türkçe çevirisidir.

“Aslında biseksüellerin transfobik olduğunu söyleyerek natrans ve transları birbirinden ayırıp transları ötekileştiriyor, böylelikle transfobi üreten siz oluyorsunuz.”

Bu, çok fazla karşılaştığım bir söz ve muhtemelen baş etmesi en can sıkıcı olan mesele. Sıklıkla bizim topluluğumuzdaki insanlar tarafından dile getirilebiliyor. Bizlere, ayrımcı olduğu için etiketimizi değiştirmemiz gerektiğini söylüyorlar. Biseksüelliğin “hem kadın hem de erkeğe ilgi duymak” anlamına geldiğini sanıyor ve cinsiyetin bir spektrum olduğu bilgisinden hareketle biseksüelliği bir sorun olarak görüyorlar. 

İlk olarak bir şeyi açığa kavuşturalım. Trans erkekler erkektir ve trans kadınlar kadındır. Yani biseksüelliğin çok eskide kalmış tanımı bile trans erkek ve trans kadınları içeriyor. Aslında biseksüellerin transfobik olduğunu söyleyerek natrans ve transları birbirinden ayırıp transları ötekileştiriyor, böylelikle transfobi üreten siz oluyorsunuz.

İkinci olarak tanım, biseksüelin “birden fazla cinsiyete ilgi duyduğu”na sıklıkla atıfta bulunuyor. Kaç cinsiyete ya da hangi cinsiyetlere ilgi duyduğunu herhangi bir şekilde belirtmiyor. Bu yüzden biseksüel tanımı hiçbir şekilde non-binary’leri de dışlamıyor. Aslında “biseksüel” kimliğini kullanmayı seçen pek çok non-binary tanıyorum. 

Tanım, cinsiyete sahip olmayan agender’ların daha fazla kapsandıklarını hissetmeleri için imkân dâhilinde güncellenebilir. Fakat biseksüeller kimseyi dışlamıyor ve önemli olan da bu. 

İnsanlar sıklıkla biseksüel yerine panseksüel’i kullanmamızı istiyor çünkü panseksüel, sahip olduğu “cinsiyet gözetmeksizin insanlara ilgi duyma” tanımı gereği daha kapsayıcı. Ben panseksüel terimini kullanmaya ya da bana panseksüel denilmesine hiçbir şekilde karşı değilim. Fakat buradaki önemli nokta, bizim ‘panseksüel’i kullanmak zorunda olmamamız gerektiği. Kişisel olarak pan’ı kullanmıyorum çünkü bu terimi, kendimi bi olarak tanımlamaya başladıktan sonra öğrendim ve biseksüelin yerine kullanmak için bir neden görmedim. 

Pan ve bi birbiriyle çok fazla örtüşüyor. Fakat insanlar sıklıkla bizleri intizamlı bir biçimde kutucuklara ayırmaya çalışıyor. İkisini net olarak tanımlanmış çizgilerle ayırmak istiyorlar; ki aslında böyle bir ayrım pek söz konusu değil. Ayrıca pan kelimesini kullanan pek çok bi tanıyorum. Bi’yi sırf daha fazla bilindiği için kullanan insanlar olduğunu biliyorum. Pan’ın “tüm” anlamını açıkça vermesinden hoşlandığı için pan’ı kullanan insanlar olduğunu biliyorum. Bi’yi sahip olduğu zengin tarih sebebiyle (benim nedenlerimden biri de bu) kullanan insanlar olduğunu biliyorum.

İkisi arasında net ayrımlar yok ve olması gerekmiyor da. İnsanlar, içinde rahat hissettikleri, herhangi bir nedenden dilediği kimliği kullanmakta özgür olmalı ve kimse başkalarının yerine bunun tanımlamasını yapmamalı. Günün sonunda etiketler, bizim yarattığımız bir şey olur. Biz onları tanımlarız, onlar bizi tanımlamaz. İnsanlar ayırmaya ve zapt etmeye cüret gösterirken biseksüel ve panseksüeller birbirleriyle dayanışırlar.


*Vaneet Mehta, Londra’da doğdu ve büyüdü. Kendisini Hintli biseksüel bir nerd olarak tanımlıyor.


çeviri: umut erdem

(UE/EB)

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Bir TT Olayı: #BisexualMenExist

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
2
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
24
But Tutar
7
Gullüm Ayol
3
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest