Now Reading
Azerbaycan’daki Okulda Biseksüel Öğrenciye Ayrımcılık

Azerbaycan’daki Okulda Biseksüel Öğrenciye Ayrımcılık

17 yaşındaki öğrenci Ali Melikov Azerbaycan, Bakü’de eğitim aldığı 244 no’lu okulun yönetimi ve öğrencileri tarafından açık kimlikli bir biseksüel olduğu için ayrımcılığa uğradığını sosyal medya paylaşımıyla ifşa etti.

OC Media‘ya konuşan Melikov, biseksüel olduğunu öğrenen öğrenciler tarafından 3 yıldır taciz edildiğini, sürekli tehdit edilip hakarete uğradığını, okul yönetimine şikayette bulunmasına rağmen hiçbir aksiyon alınmadığını belirtti.

Öğretmenlerin kendisine homofobik sözler sarf ettiğini, hatta boynundaki kolyeyi koparmak gibi bazen taktığı aksesuarlara fiziksel müdahale bulunduğunu anlatan Melikov, sadece açık kimlikli lubunyalara bu şekilde saldırıldığını sözlerine ekledi.

“Benim de mücadelem bu konu ile ilgili duyarlılık oluşturmak ve Eğitim Bakanlığını harekete geçirmek.” 

Okula gitmekten sürekli korku duyduğunu ve kendini fiziksel olarak tehlikede hissettiğini belirten Melikov, şu an okul yönetimini boykot ediyor ve yaşadığı ayrımcılığa, şiddete ve eğitim hakkının engellenmesine dair sınır ötesi bir kamuoyu farkındalığı yaratmaya çalışıyor.

“Zorbalık geleceği bulandırır, canım benim!” Görsel: mofulol

Yaptığı bir diğer paylaşımda, öğretmenlerin ve diğer okul işçilerinin annesine “Ali geydir, yalan söylüyor” dediğini anlatarak yaşadığı bi+ silinmesi ve bifobiye de dikkat çekiyor. Bi+ görünürlüğü, bifobi ve monoseksizm üzerine de konuştuğu Qiy Vaar isimli podcast’in yürütücüsü olarak tanıdığımız Ali Melikov, ayrıca Femkulis isimli bir feminist grupta yer alıyor ve vegan. Kendisinin maruz bırakıldığı zorbalık ve ayrımcılığa dair Bitopya’ya yaptığı aktarımı sizlerle paylaşıyoruz:

Merhaba, Azerbaycan’da yaşıyorum ve 11. sınıfım. Üç yıldır LGBTİQ+ olduğum için okulda devamlı baskıya, zorbalığa maruz bırakıldım, bu yılsa yaşadıklarımı okul müdürlüğüne ve Eğitim Bakanlığına şikayet etmeme rağmen okul müdürlüğü ve Eğitim Bakanlığı beni suçladı, olaya kayıtsız kaldı. Bunun ardından maruz kaldığım ayrımcı davranışlarla, eğitim bakanlığı ve okul müdürünün olaya kayıtsız kalmasıyla ilgili kendi sosyal medya hesabımdan paylaşımda bulundum.

Eğitim bakanlığının bu paylaşımlardan sonra meseleyi araştırmak için okula gönderdiği yetkili kişilerse öğrencilerden benimle ilgili hakaret dolu ve yalan söylediğimi iddia eden yorumlar yapması için diğer öğrencilere baskı uygulamış. Bazı sınıf arkadaşlarım yorumları yazmasına rağmen daha sonra bana aslında bütün bunları eğitim bakanlığından gelen yetkili kişilerin baskısı altında yaptığını belirtmiştir.  

Bilmenizi isterim ki, aynı okulda bir trans kadın cinsiyete dayalı istismara uğradığını, bir queer’in ise okul çıkışı eve dönerken darp edildiğini biliyoruz.  

Azerbaycan’da queer’lerin eğitim hayatında maruz kaldıkları zorbalık, ayrımcılıkla ilgili konuşmanın gerekli olduğuna inanıyorum. Benim de mücadelem bu konu ile ilgili duyarlılık oluşturmak ve Eğitim Bakanlığını harekete geçirmek.  Avukatımla birlikte maruz kaldığım fiziksel ve psikolojik şiddetle ilgili polise şikayette bulunduk. Tabii ki, uygun görürseniz bu konuyla ilgili paylaşım yaparak olayın daha fazla yayılmasına destek olabilirsiniz.”

“Monoseksizmi ortadan kaldıralım” Görsel: Fidan Akhundova
Bu yazı da ilginizi çekebilir: Bi+’ların Sağlığı Önemlidir

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
11
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest