Now Reading
#BWiththeT — Biseksüeller Transların Yanında

#BWiththeT — Biseksüeller Transların Yanında

Lois Shearing

Birleşik Krallık’ta aktivizm yapan Lois Shearing tarafından kaleme alınan #BWiththeT isimli açıklamanın Türkçe çevirisi: 

Sevgili arkadaşlar,

Biseksüel ve trans toplulukları uzun ve derin bir müttefiklik ve dayanışma tarihine sahiptir. Biseksüel translar Stonewall’da, Pride’da ve dünya çapındaki örgüt ve yasama organlarının liderlik pozisyonlarında LGBTQIA+ hakları için mücadelede ön saflarda yer almışlardır.

“Bugün biseksüel, panseksüel, akışkan ve na-monoseksüel topluluğun trans, cis ve nonbinary temsilcileri olarak bu ilişkiyi tekrar doğrulamak ve trans toplulukla omuz omuza olduğumuzu göstermek için buradayız.”

Trans topluluğa karşı zalimce söylemler ve nefret, medyada, internette hızla yayılıyor ve hakiki dünyanın translara karşı şiddetini artırıyor. Bunun daha fazla devam etmesine izin veremeyiz.

Stonewall UK’deki güncel istatistikler pek çok transın kamusal alanda var olmak konusunda taciz ya da şiddet korkusuyla rahat hissetmediğini doğruluyor. Bu hepimizin yaptığı bir suç duyurusudur. Transfobiyi ezip geçmek için hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız ve trans varoluşun radikal kabulü için çaba harcamalıyız.

Biseksüel translar LGBTQIA+ topluluğu içinde şiddete en açık gruplardan birisidir, özellikle cinsel şiddet oranları bakımından. Özellikle beyaz olmayan trans ve nonbinary’ler tecavüz ve cinsel saldırıya karşı inanılmaz savunmasızdırlar. Transfobiye karşı kararlılığımız, transfobinin kesiştiği ırkçılık, sınıf ayrımcılığı, kadın düşmanlığı, sağlamcı yaklaşım gibi ötekileştirme biçimlerini dikkate almalı.

LGBTQIA + topluluğunun bazı kesimlerinin ve destekçilerinin cis olan gey, lezbiyen ve biseksüel insanlar ile trans ve nonbinary kardeşlerimiz arasında açmaya çalıştıkları yarıkları görüyoruz ve bunu başarmalarına izin vermeyi reddediyoruz.

Yakın zamana kadar biseksüeller gökkuşağı şemsiyesi altında hoş karşılanmazlardı. Bugün bile hem LGBTQIA+ topluluğunda hem de dışında ciddi bifobiyle karşılaşıyoruz. Fakat sessizleştirilmeyi reddediyoruz. Bifobikler yüzünden topluluğumuzun geriye düşmesine ve gökkuşağı aile üyesinden herhangi birinin dışlanmasına izin vermiyoruz. Transfobiklerin de aynısını yapmalarına geçit vermiyoruz.

Transfobi retoriği nefretle öne sürülür. Sadece trans ve nonbinary’lere yönelik bir nefret değildir bu, hepimize yöneliktir. Bu ayırıcı retoriği reddediyoruz, trans ve nonbinary kardeşlerimizle birlikte güçlüyüz. Biz aynı zamanda cis lezbiyen ve gey trans müttefiklerimizin de yanındayız.

İletişimimiz üzerinde egemenlik kurarak bizi ayırmaya çalışanları görüyoruz ve “Yeter!” diyoruz. Birlikteliğimiz gücümüzdür. Sindirilmeyeceğiz.

Translar değerlidir ve biseksüel topluluğunun hayati öneme sahip üyeleridirler. Nefret dolu olan insanların bizi ayırmasına izin vermeyeceğiz. Sesimizi çıkarmaya ve hayatımızın her adımında transları desteklemeye devam edeceğiz.

Trans bayrağı Monica Helms tarafından biseksüel bayrağının yaratıcısı Michael Page’den esinlenerek üretildi. Bayrakları birlikte dalgalandırmaktan daima onur duyacağız.

Londra Onur Yürüyüşü, “Pro-trans lesbian” kortejinden. Yıl: 2019.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: İlk Biseksüel Manifesto

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
1
But Tutar
1
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest