Now Reading
Biseksüeller Neden Yüksek Oranda Ev İçi Şiddet ve Ayrımcılık Yaşıyorlar?

Biseksüeller Neden Yüksek Oranda Ev İçi Şiddet ve Ayrımcılık Yaşıyorlar?

Devon Price


Biseksüellerin en yüksek oranda ev içi şiddet yaşadığını ve tüm queer’lerin de yaşadığı en kötü zihinsel sağlık sorunlarının bazısını deneyimlediğini biliyor muydunuz?

Peki neden böyle? Kesin olarak bilmiyoruz fakat teorisyenler, biseksüellerin hem heterolar hem queer’ler tarafından daha fazla slut shaming* yaşama ihtimali olduklarını, biseksüellikleri sebebiyle istemedikleri cinsel ilişkilere girmeye zorlandıklarını ve eşcinsellerin hissettikleri komiteye olan bağlılıklarını biseksüellerin hissetmeme ihtimalini yaşadıklarını öne sürüyorlar. Biseksüeller yaşadıkları ilişkilerde çok fazla istismar ediliyorlar. 

Bu çifte ayrımcılık zihinsel sağlık için zarar verici olan tecride ve yalnızlığa sebebiyet veriyor.

İstatistiklerden öğrendiğimde hatırladım ki, kendilerine biseksüel olabileceğimi düşündüğümü söylediğimde eski partnerlerim beni grup yapmaya zorlamışlar ya da taciz etmişlerdi. Eski sevgililerimden biri iznim olmadan fotoğraflarımı çekip Craiglist reklamlarında kullanmaya çalışmıştı bile. Bizimle üçlü yapacak birini arıyordu. Karşı çıkmama rağmen bunu sürekli yaptı ve üçlü yapmak istemiyorsam aslında biseksüel olmamam gerektiğini ima etti. Benzer hikayeler yaşayan pek çok başka biseksüel insan var.

Biseksüeller medyada daha görünmez, dolaptan çıkma ihtimalleri daha az ve kendilerinin LGBT topluluğu içinde olmadıklarına, queer alanlarda bir yere sahip olmayı hak etmediklerine inanma ihtimalleri daha fazla. Geçmişte biseksüellere sıklıkla kendilerinin LGBT alanlarına ait olmadığı söylenmiş çünkü onlar heteroseksüellerle beraber oluyorlar ya da “heteroseksüelliğe geçiş”in ayrıcalığını yaşıyorlar. 

Bir kimliğin silinmesi bir ayrıcalık değildir. Dışlanma bedel ödetiyor. Onur Yürüyüşü’nde hetero çift olduğunu düşündüğünüz birilerine bakışlarınız kilitlenirse diye bunlar aklınızda olsun.

*slut shaming: Özellikle kadınları ve/veya kadınsılığa dair varoluşları, sahip olunan ya da varsayılan aktif cinsellikleri, cinsel eylemleri sebebiyle suçlamak, hor görmek.


 Bu yazı da ilginizi çekebilir: Biseksüeller Biseksüel Silinmesinin ve Bifobinin Sonucu Olarak Ciddi Hastalık Riskleri Taşıyorlar   

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
13
But Tutar
3
Gullüm Ayol
1
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest