Now Reading
Şiddetten Hayata Kalan Biseksüellerin Temelden Kapsandığını Hayal Etmek

Şiddetten Hayata Kalan Biseksüellerin Temelden Kapsandığını Hayal Etmek

Lois Shearing

Bu metin, Imagining Radical Inclusion of bi survivors isimli yazının Türkçe çevirisidir.


Dünya Kadınlar Günü’nde şiddetten hayatta kalan biseksüellerin temelden kapsanmasına dair Twitter’da hızlıca bir flood yazmıştım. Bu kavramın daha derinine inmek ve şiddetten hayatta kalan biseksüel/panseksüel ve diğer tüm multiseksüel* insanlara daha iyi destek olmaya çalışanlar için başvurabilecekleri bir metin yazmak istiyorum.

“Biseksüellerin Temelden Kapsanması”, biseksüelliğin en iyi ihtimalle sonradan akla geldiği, en kötü ihtimalle silindiği bir kültür yerine, biseksüellerin, özellikle şiddetten hayatta kalan biseksüellerin, biseksüel mültecilerin, sakat ve zihinsel hastalıkla yaşayan biseksüellerin, beyaz olmayan trans ve biseksüellerin ihtiyaçlarının etkin biçimde tanındığı ve karşılanmaya çalışıldığı bir kültür tasavvurudur. 

Bu flood’u Dünya Kadınlar Günü’nde yazmış olsam da biseksüel kadınların monoseksüel kadınlardan daha yüksek oranlarda cinsel şiddete maruz bırakılmasına benzer şekilde biseksüel erkekler de gey ve heteroseksüel erkeklerden daha yüksek oranlarda cinsel şiddete maruz kalıyorlar.

İçinde bulunduğum örgüt olan Bi Survivors Network, her cinsiyetten hayatta kalan biseksüellere açıktır ve bu liste, geçtiğimiz yıllardan beri şiddetten hayatta kalan biseksüellerle yaptığım çalışmaya dayanıyor.

Şiddetten Hayatta Kalan Biseksüellerin Temelden Kapsanması nasıl olur?

  1. LGBTQIA’lara ve şiddetten hayatta kalanlara hizmet veren tüm örgütler, biseksüellere karşı işlenen cinsel şiddet vaka oranlarının farkında olur. Cinsiyet fark etmeksizin biseksüeller, eşcinsel ve heterolara göre daha yüksek oranlarda cinsel şiddete maruz kalıyorlar. Çalışmalar, oranı % 61’den % 75’e artan sayıda kadının tecavüze, cinsel saldırıya uğradığını ve ısrarlı takibe maruz bırakıldıklarını gösteriyor. Erkeklerde ise bu sayı, yaklaşık % 37. Bu çalışmalar Amerika’da yapılmış olmasına rağmen Birleşik Krallık ve Kanada’da da durum farklı değil. 
  2. Bizim adımıza, bizden habersiz hiçbir eyleme geçilmemeli. İhtiyaçlarımıza ilişkin kaynakları yaratabilmek için LGBTQİA+ örgütleri ve şiddetten hayatta kalanlara yönelik örgütler, şiddetten hayatta kalan biseksüellerle etkin biçimde ihtiyaç ve deneyimlerimiz üzerine konuşmalı. Gey ve lezbiyenlere yönelik kaynakların biseksüellerin ihtiyaçlarını karşılamada yeterli olacağı (tam da bu mantığa göre aslında eşcinselliğin bir alt kategorisiyiz) varsayımı, çok uzun zamandır biseksüelleri faydasız kaynaklarla başbaşa bıraktı. İhtiyaçlarımız her zaman gey ve lezbiyenlerle aynı değil. Özellikle konu cinsel şiddet olduğunda. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için DoBetterBiUs manifestosunu okuyabilirsiniz. 
  3. Biseksüellerin sadece haklarında konuşulmakla kalmayıp kendileri adına konuşabildiklerinden emin olun. Örneğin; bir rapor yazıyorsanız, bir panele ya da cinsel şiddete karşı örgütlenen bir yürüyüş ya da gösteriye ev sahipliği yapıyorsanız, şiddetten hayatta kalan biseksüellere mikrofon uzatmalısınız. Biseksüellikten ve biseksüel topluluğunun cinsel şiddetten orantısız biçimde etkilendiğinden bahsetmek, sizi çoğu örgütten fersah fersah öteye taşırken biseksüellerin temelden kapsanması, bizim kendi hikayelerimizi anlatmamıza izin vererek şiddetten hayatta kalan biseksüellere anlamlı bir temsiliyet atfeder. 
  4. Bunu eklediğime inanamıyorum ama maruz kaldıkları cinsel saldırılar yüzünden şiddetten hayatta kalan biseksüelleri suçlamayın. Bazıları (cis-hetero) erkeklerle beraber oldukları için biseksüel kadınların yaşadıkları cinsel şiddetten bir şekilde sorumlu oldukları, hatta bunu hak ettikleri fikri, queer kadınlar arasında bile şaşırtıcı derecede yaygın. Bu inanış, sadece derinlemesine bifobik ve feminizmin tam tersi olmakla kalmıyor ayrıca herhangi cinsiyetten bir insanın biri(leri)ni istismar edebileceği gerçeğini göz ardı ediyor. Ev içi Şiddete Karşı Yardım Kuruluşu olan Safelives’dan Ruth Davis bu konuyu yazısında tartışıyor. Biseksüellerin temelden kapsanması, bu fikri alanlarınızda ve örgütlerinizde barındırmamak için bunu yaptığını fark ettiğiniz kişileri sorumlu tutmak anlamına da geliyor. Herhangi bir cinsel azınlık grubu üyesi, maruz kaldığımız istismardan bir şekilde sorumlu olduğumuza inanıyorsa o kişi ya da kişiler şiddetten hayatta kalan biseksüeller için güven teşkil etmezler. 
  5. Kaynaklarınızı, şiddetten hayatta kalan biseksüelleri desteklemeye ayırın. Şu an biseksüel topluluğu, LGBTQIA topluluğuna yönelik kaynaklar için ayrılan fonlarda en düşük paya sahip. Hali hazırda şiddetten hayatta kalan biseksüeller için gönüllü olarak çalışan ama parasal desteği olmayan örgütler (Bi Survivors Network bunlardan biri) bulunmasına rağmen bunlar parasal destek sunan kaynaklar kadar etkili olamazlar. Yıllardır LGBTQIA örgütleri, daha fazla fon alabilmek amacıyla LGBTQIA’ların maruz kaldıkları cinsel şiddet vakalarını yüksek göstermek için biseksüel topluluğunu kullandı. Fakat bu parayı şiddetten hayatta kalan biseksüellere kaynak yaratmak için kullanmadı. Bu affedilemez bir şey.
http://www.lgbtmap.org/file/invisible-majority.pdf

Şu anki koşullarda, 1.maddeyi uygulayan bir örgüt dâhi neredeyse her LGBTQIA+ örgütün/şiddetten hayatta kalanlara yönelik örgütün yaptığından daha fazlasını yapıyor olur. Şiddetten hayatta kalan biseksüellerin kapsanmasını geliştirmek için atılacak küçük adımların bile büyük etkiler yaratacağından kuşkum yok. Fakat bizler bir dipnot olmaktan veya sonradan akla gelmekten daha fazlasını hak ediyoruz. Biseksüel topluluğunun karşı karşıya kaldığı cinsel şiddet vakalarının ani artışı, tüm LGBTQIA+ örgütleri ve şiddetten hayatta kalanlara yönelik örgütlerin önceliği olmayı hak ediyor. 


*multiseksüel: birden fazla cinsiyete ilgi duyan insanlar için kullanılan şemsiye bir terim, “bi+” da denilebilir. (ç.n)


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Biseksüeller Neden Yüksek Oranda Ev içi Şiddet ve Ayrımcılık Yaşıyorlar?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest