Now Reading
Heteroseksüel Olarak Görülme Ayrıcalığı Miti

Heteroseksüel Olarak Görülme Ayrıcalığı Miti

Brittney White

Bu yazı bi.org‘da yayınlanmış olan The Myth of Straight Passing Privilege isimli metnin Türkçe çevirisidir. 

“Queer’lere yönelik baskının yalnızca belirli bir şekilde olabileceği fikrini ardımızda bırakmamız gerekiyor.”

LGBTQ+ topluluğuyla konuşmak istediğim bir mesele var. Bu meselenin adı “heteroseksüel olarak görülmek” [straight passing]. Biseksüellerin genelde duydukları şey, hetero olarak görülebildiğimiz için ayrıcalıklı olmamız. Bunu üstüme almıyorum. İnsanlar tarafından queer ya da hetero olarak görülmenin bir ayrıcalık olduğunu sanmıyorum. Bunun adı görünmezliktir. Gizlenmeye zorlanılan bir hayattır. Bu da bence ayrıcalığın tam tersidir.

Gey ve lezbiyenler için bu konu – haklı olarak – gizli kalmak iken, bi+’lara gelindiğinde mevzu nasıl heteroseksüel olarak görülme ayrıcalığı adını alıyor, inanılır gibi değil. Birisi gizli kalmaktan bahsettiğinde birden olumsuz çağrışımlar akla geliyor. Bu, kötü bir şey olarak görülüyor. Genel olarak, gizli değilsindir çünkü öyle olmasını istiyorsundur. Tercihen gizliysen bunun sebebi gizli olmanın açık olmaktan daha güvenli gelmesidir. 

Biseksüeller için genelde geçerli olan ikinci durum. Özellikle biseksüel kadınlar için. Maruz kaldığımız cinsel saldırı, tecavüz ve ısrarlı takip vakaları aşırı yüksek. Örneğin, 2010 yılında Hastalığı Kontrol Altına Alma ve Önleme Merkezi’nin (the Centers for Disease Control and Prevention) yaptığı çalışma, biseksüel kadınların tam olarak %61.1’inin ilişki içinde tecavüz, fiziksel şiddet ya da ısrarlı takibe maruz kaldığını ortaya çıkardı. Bu sayı, hetero kadınlardan % 26.1 oranında, lezbiyen kadınlardan % 17.3 oranında daha fazla. 

“İnsanlar tarafından queer ya da hetero olarak görülmenin bir ayrıcalık olduğunu sanmıyorum. Bunun adı görünmezliktir.”

Heteroseksüel olarak görülmek ifadesini kullandığınızda asıl akla gelen “ayrıcalık” oluyor. Bu durum da kulağa şöyle geliyor: Sanki biz bilerek heteroların sahip olduğu özel şeyleri elde etmek için heteroymuşuz gibi davranıyoruz. Sanki biz bir şekilde biseksüelliğimizden utanıyoruz ve bundan kaçmaya ve saklanmaya çalışıyoruz. Hakikatten bu kadar uzak olunamaz. Bizi gizli kalmaya ve sadece hetero ya da eşcinsel olarak görülmeye zorlayan görünmezlik yıkıcı bir şey. Yalnızca hetero ya da eşcinsel olarak görülmek, bizim bu gruplar içinde konumlandırıldığımız, bizi etkileyen mevzuların ya parasal olarak ciddi derecede az desteklendiği ya da tamamen görmezden gelindiği anlamına geliyor. 

Bunların yanı sıra, hetero olarak görülmenin (aslında gizli kalmanın) ayrıcalık olduğunu iddia etmek bana hiç mantıklı gelmiyor. Hayatımın geri kalanını gizli, hemcinsimden birilerine çekim duyabileceğimi ya da aşık olabileceğimi asla bilmeden mi geçireceğim? Kulağa harika geliyor! Kime aşık olacağımı veya çekim duyacağımı bilerek sınırlıyor muyum? Bu en muazzamı!

Hayatımın geri kalanında ve fani yaşamdan sonra benliğimin büyük bölümünün görünmez addedilmesi bir “ayrıcalık”. Neden mi fani yaşamdan sonra dedim? Çünkü ben ölüp gittikten sonra kimse o korku duyulan “b” harfinden bahsetmeyecek. Ebediyen sadece hetero (ya da yattığım kişiye göre eşcinsel) kalacağım. 

Queer’lere yönelik baskının yalnızca belirli bir şekilde olabileceği fikrini ardımızda bırakmamız gerekiyor. Partnerim bir erkek iken ya da erkek olarak görülen biriyken kendisinin elini tutmaktan endişe duymazken anında silinen biseksüelliğim hakkında endişelenmem gerekiyor. Biseksüel non-binary’ler içinse sabit olarak kadın ya da erkek olarak atanmak da bir problem. Böylelikle eşcinsel/hetero ikiliğinde sabitlenip sınıflandırılabiliyorlar. İnsanlar küçük cinsellik kutucuklarına intizamlı bir şekilde sığmadıklarını fark ettiklerinde bir şeyler yolunda gitme eğiliminde olmuyor.

Heteroseksüel olarak görüldükleri için biseksüellerin ayrıcalıklı olduğunu iddia etmeden önce bir dakikalığına durun ve düşünün. Ayrıcalıklı değiliz. Gizli kalıyoruz. Ya güvenliğimiz için gizli kalıyoruz ya da biseksüel olduğumuzu söylediğimizde bize inanmayan insanların zoruyla bir kalıba sokuluyoruz. Nasıl ki kimse gizli kaldığında hetero görülme ayrıcalığından yararlanmıyorsa, biz de yararlanmıyoruz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Monoseksüel Ayrıcalığı Kontrol Listesi

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
4
But Tutar
2
Gullüm Ayol
1
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest