Now Reading
Türkiye Bi+ Tarihi: Bi+ Pride İstanbul

Türkiye Bi+ Tarihi: Bi+ Pride İstanbul

Türkiye’de ve İstanbul’da ilk kez 28-29 Haziran 2019 tarihlerinde Bi+ Pride İstanbul gerçekleştirildi. Bi+ Pride İstanbul, Türkiye’deki İranlı sığınmacılar üzerine çalışan, Fransa merkezli feminist queer bir örgüt olan Spectrum’un yönetim kurulu üyesi, biseksüelliğe dair Farsça dilindeki ilk internet sitesi olan Dojensgara’nın editörlerinden Zeynab Peyghambarzadeh ile aktivist umut erdem tarafından düzenlendi. 

Bi+ Pride İstanbul, 28 Haziran’da Maçka Parkı’nda Bi+’lar Buluşuyor!, 29 Haziran’da da Şiddetsizlik Merkezi’nde Bi+ Atölyesi etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Türkiye ve İstanbul’da Onur Haftası tarihlerinde ilk kez gerçekleştirilen bi+ odaklı bu bağımsız etkinlikler dizisinin ilki olan Bi+’lar Buluşuyor kapsamında bi+’lar ve bi+ mücadelesinde yer alan insanlar bir araya gelerek bi+ deneyimleri, yaşanılan ayrımcılıklar üzerine konuşup bir araya gelmenin kendilerini nasıl hissettirdiğini paylaştılar.

Bi+ Atölyesi, interaktif oyunlar, sunum ve grup çalışmalarıyla gerçekleştirildi.

“Bi+arada olmak çok güzel”

-bir katılımcı

Sunumda, şemsiye bir kimlik olarak biseksüellikten, şemsiyede yer alan kimliklerden bahsedildi. Bifobi, biseksüel olumsuzlama gibi kavramlardan ayrıntılı bir şekilde bahsedilerek çeşitli güncel istatistikler paylaşıldı. Sunum, monoseksizme kapsamlı bir şekilde ve örneklerle yer verilmesiyle tamamlandı. Sunuma dair soru-cevaplarla, herkesin katılım gösterdiği grup çalışmalarıyla atölye devam etti. Atölyeye dair yapılan geri dönüşlerle Bi+ Pride İstanbul sona erdi.

“Eskisinden daha fazla biseksüel hissediyorum”

-bir katılımcı
Bu yazı da ilginizi çekebilir: Türkiye Bi+ Tarihi: "Bi+seksüeller Burada!"

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
1
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comment (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest