Now Reading
Şu an bir erkekle birliktesin. Yani gey misin?

Şu an bir erkekle birliktesin. Yani gey misin?

Vaneet Mehta

Bu yazı You’re with a man now. So does that mean you’re gay? isimli metnin Türkçe çevirisidir.


Hayır. Gerçekten bundan daha net ve basit cevap veremem. 

Biseksüellik genelde kendi başına bir cinsellik olmaktan öte eşcinsellik ve heteroseksüelliğin bir kombinasyonu gibi görülüyor. Biseksüelliğin geçici bir durum – bizim hangisi olup olmadığımıza karar verdiğimiz bir aşama – olduğu gibi bir fikir var. Bir ilişkiye başladığımızda insanlar bizim sonunda “bir taraf seçtiğimizi” düşünüyor. Ama biseksüellik böyle bir şey değil. 

Biseksüeller, birden çok cinsiyetli, farklı cinsiyetten ve cinsiyetsiz kişilere ilgi duyar. İlgi, tıpkı monoseksüel insanlarda kaybolmadığı gibi biseksüeller için de ortadan kalkmaz.

Bunun sonuçlarını düşünün. Eğer benim cinselliğim kiminle ilişki yaşadığıma dayanıyorsa, ilişki bittiğinde ne olacak peki? Bir erkekle birlikte olmak beni gey yapıyorsa, ilişki bittiğinde artık bir cinselliğim olmuyor mu? Biseksüel aşamasına geri mi dönüyorum? Seçtiğim taraf artık kalıcı bir hâl mi aldı? Bu noktadan sonra yalnızca erkeklerle mi çıkacağım?  

Biseksüellik kalıcı bir durumdur. Bir erkekle ilişkim olabilir, bu ilişki yıllarca sürebilir ve bitebilir. Bundan sonra bir kadınla veya non-binary biriyle de ilişki yaşayabilirim. Biseksüellik, o sıradaki partnerimize, ilişki veya cinsellik tarihimize göre belirlenmez; bütünüyle kime ilgi duyduğumuzla alakalıdır. 

Bunu şu şekilde düşünün: Heteroysanız ve bir ilişkiniz varsa, aniden başka birini çekici bulmayı bırakmayacaksınız, değil mi? En azından beğendiğiniz ünlüler olacak. Bu durum, biseksüel olduğunuzda da geçerli. Fakat şöyle bir fark var ki; biseksüeller, birden çok cinsiyetli, farklı cinsiyetten ve cinsiyetsiz kişilere ilgi duyar. İlgi, tıpkı monoseksüel insanlarda kaybolmadığı gibi biseksüeller için de ortadan kalkmaz.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Biseksüel mi? Bu trans ya da non-binarylerden hoşlanmadığın anlamına gelmiyor mu?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
1
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest