Now Reading
2. Bi+ Forum’un açık oturumu 23 Eylül’de gerçekleşti

2. Bi+ Forum’un açık oturumu 23 Eylül’de gerçekleşti

Genç LGBTİ+ Derneği’nin bu yıl 2. kez gerçekleştirdiği, #BiSeniKonuşurum temalı Bi+ Forum, 23 Eylül’de Youtube üzerinden gerçekleştirilen açık oturum etkinliğiyle başladı.

Genç LGBTİ+ Derneği’nin bu yıl 2. kez gerçekleştirdiği, Bi+ Seni Konuşurum temalı Bi+ Forum, 26-27 Eylül’de sadece bi+’ların kayıt yaptırıp katılabileceği online kapalı etkinliklerden önce 23 Eylül’de Youtube üzerinden yapılan canlı yayınla başladı. Genç LGBTİ+ Derneği’nden Barış Azar, ilki 2019’da 21-22 Eylül tarihlerinde İzmir’de düzenlenen Bi+ Forum’un ardından Türkiye’de Bi+ farkındalığına ve bi+ politikasına ilişkin neler yapıldığından bahsetti. Konuşmasında Türkiye’deki Onur Haftaları etkinliklerinin ve LGBTİ+ hareketinin bi+ görünürlüğü için yeterli çabayı harcamadığına dair eleştirilerini dile getirdi.

Barış Azar’ın ardından sözü önce 2019 yılının Aralık ayında kurulan Bitopya’dan bahsetmek üzere Bitopya’nın kurucusu ve bi+ feminist aktivist umut erdem aldı ve monoseksüel ayrıcalıklardan bahsederek konuşmasına devam etti.

Monoseksizm, biseksüel silinmesi, biseksüel olumsuzlama, bifobi, LGBTİ+ hareketi ve topluluğu içerisinde de içselleştirilen ve bi+’lar başta olmak üzere aslında herkese zarar veren ve bi+ politikanın tartışmaya açtığı ikilikler ve normlar üzerine ayrıntılı bilgi ve örnekler veren umut erdem konuşmasında Shiri Eisner’ın yazdığı “Monoseksüel Ayrıcalığı Kontrol Listesi“nden yararlanarak monoseksüel ayrıcalıklar mevzusunu derinlemesine ele aldı. Etkinlik katılımcılardan gelen soru ve yorumlarla devam etti.

Canlı olarak yayımlanan etkinliğin kaydına buradan erişebilirsiniz.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: LGBTİQ Alanlarda Bifobi ve Homofobi

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
1
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
2
Gullüm Ayol
1
Tutmaz Ama Evet
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest