Now Reading
Merriam-Webster’dan “biseksüel” tanımına güncelleme

Merriam-Webster’dan “biseksüel” tanımına güncelleme

İngilizce sözlük Merriam-Webster “hem kadın hem erkeğe cinsel ya da romantik çekim duymak” olarak tanımladığı biseksüelliği, “kişinin hem kendi cinsine hem de karşı cinse cinsel ya da romantik çekim duyması” ve “ayrıca: kişinin hem kendi cinsiyet kimliğinden insanlara hem de diğer cinsiyet kimliklerine cinsel ya da romantik çekim duyması” olarak güncelledi.

Ünlü bi+ feminist aktivist Robyn Ochs güncellemeyi sosyal medya hesaplarından şu görsellerle paylaştı:

Güncel hali:

Eski hali:

Çok açık ki; bu güncelleme bi+ aktivizmi sayesinde gerçekleşti ve “karşı cins” gibi bir kullanımın da cinsiyetin ikiliğe sığmadığının yüksek sesle konuşulduğu, bunun ortamının daha fazla yaratılabildiği, hatta bizzat bi+ aktivistlerinin bu konuda katkı sunduğu günümüzde artık tedavülden kalkması gerekiyor.

Feminist ve trans politikadan güç alarak kesişimselliği ve kapsayıcılığı gözetmeye çalışan Bitopya, biseksüelliği şemsiye bir kimlik olarak (Bi+) alıyor ve birden fazla cinsiyete (cinsiyetsiz insanları dışarıda bırakmadan) cinsel/romantik/duygusal/entellektüel vs. ilgi duyma ya da ilgi duyma potansiyeli taşıma hali şeklinde tanımlayarak bicurious, hetero/homoflexible, bi/pan romantik, bi/panerotik, bi/pansensual, panseksüel gibi var olma hallerinin içinde olduğu bir çatı terim odağında politika geliştiriyor. Yönelim/ilgi duyma biçimlerinin birbiriyle örtüşmesi gerekmediği gibi biseksüellerin her cinsiyete aynı derecede ilgi duyması gerekmez ve bu derece zaman içinde değişim gösterebilir.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Biseksüel Şemsiyesi

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
1
But Tutar
2
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest