Now Reading
Fariman Kashani, Türkiye’ye sığınan İranlı Bi+ bir queer mülteci olmayı anlatıyor

Fariman Kashani, Türkiye’ye sığınan İranlı Bi+ bir queer mülteci olmayı anlatıyor

ILGA Europe, LGBTİ+ aktivistlerle Instagram’da gerçekleştirdiği kısa video kampanyası kapsamında Türkiye’de yaşayan İranlı Bi+ olan queer mülteci Fariman Kashani’nin videosunu paylaştı.

Farsça Bi+ örgütlenmesi ve internet sitesi olan Dojensgara‘nın da yürütücülerinden olan Kashani videosunda, İranlı Bi+ bir queer mülteci olarak Türkiye’de maruz bırakıldığı katmanlı ayrımcılık deneyimlerini İngilizce aktarıyor. Bitopya da videonun Türkçe çevirisini sizlerle paylaşıyor. Yaygınlaştırmanız dileğiyle.

Merhaba, ben Fariman. Türkiye’ye sığınan İranlı queer bir mülteciyim. Başka bir ülkeye yerleşmek istiyorum. 5 yıldır Türkiye’deyim ve neredeyse 10 yıldır vatandaşlık hakkı, sağlık sigortası ve çalışma izni olmadan başka bir ülkeye geçmeyi bekleyerek Türkiye’de yaşayan sığınmacılar var. Bu bahsettiklerim, yaşadığımız problemlerin sadece birkaçı. Türkiye içinde seyahat etme iznimiz bile yok. Queer mültecilerin hoş karşılanmadığı, muhafazakar olan küçük şehirlerde kalmayı sürdürmemiz gerekiyor. Bu videoyu sizden destek istemek, mültecilerle ilgili görüşlerinizi değiştirmenizi talep etmek için çekiyorum. İran’dan ayrıldığımda 20 yaşındaydım. Korku duymadan ve ayrımcılık yaşamadan eğitimime devam etme hayalim vardı. Fakat şu an buradayız. Ülkelerin benim gibi mültecilere sınırlarını açmasını bekliyoruz. Neden bizden korkuyorsunuz? Bizi gözünüzde korkutucu kılan ne?

Fariman Kashani

Pandemi sebebiyle karantina ve fiziksel mesafeye rağmen LGBTİ+ aktivistleri evlerinde iletişim yürütmeye, kampanya hazırlamaya ve kendi videolarını üretmeye devam ediyor, hatta bu zorunluluk hali önemli bir beceri halini almış durumda. 2020’nin sonlarında ILGA Europe, VideoRev’in yürütücüsü Richard Roaf’la, aktivistlerin küçük bütçeli videolar çekip viral kampanya hazırlayabilmelerine yön vermek için bir etkinlik organize etti.

Böylece aktivistler bütçeye gerek olmadan, evlerinde etkileyici kampanya videoları üretmeye yardımcı olacak stratejik, yaratıcı ve teknik tüyoların bilgisine eriştiler. Katılımcıların çoğu Roaf’tan ve birbirlerinden destek alarak videolarını hazırladılar.

Videoların tümünü izlemek için ILGA Europe’un instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Türkiye Bi+ Tarihi: Bi+ Forum

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest