Now Reading
Biseksüeller, Biseksüel Silinmesinin ve Bifobinin Sonucu Olarak Ciddi Hastalık Riskleri Taşıyorlar

Biseksüeller, Biseksüel Silinmesinin ve Bifobinin Sonucu Olarak Ciddi Hastalık Riskleri Taşıyorlar

Lily Wakefield

Metin Bisexual people are suffering serious health risks as a result of bi erasure and biphobia  isimli yazının çevirisidir. 


Cinsellik ve toplumsal cinsiyet azınlığı üzerine çalışan bir araştırmacıya göre, biseksüelliğin silinmesi ve bifobi, biseksüellerin sağlığına ilişkin ciddi sonuçlara neden oluyor.

Sabra Katz-Wise, bir doktora öğrencisi ve ilk Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) biseksüel sağlık araştırması atölyesinde panelistti.

Kendisi Harvard Medikal Enstitüsü için bir yazı yazdı. Yazıda sağlığı kötü etkileyen “azınlık baskısı” durumunu tüm LGBT+’ların yaşamasına rağmen biseksüellerin bifobi ve biseksüelliğin silinmesi sebebiyle eşi benzeri olmayan baskılar yaşadıklarını belirtiyor

Biseksüeller olumsuz tek tipleştirmenin kurbanları. Örneğin, biseksüelliğin “geçici bir aşama” olması ve kişinin yöneliminin, içinde bulunduğu ilişkiye göre varsayılması sebebiyle görünmez kılınması. Bu, sağlık hizmetinin yetersiz kalmasına neden oluyor.

Katz-Wise bir örnek veriyor: “Bir kadınla ilişki yaşayan ama erkeklerle de seks yapan biseksüel bir kadına doktor randevusunda doğum kontrolü önerilmeyebiliyor ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında kendisine danışmanlık verilmeyebiliyor. Çünkü kendisinin (doğru olmayan bir biçimde) lezbiyen olduğu, hamilelik ve enfeksiyon bulaş riski taşımadığı varsayılıyor.” 

Kendisi 2019 yılında yapılan ve biseksüellerin, sindirim, eklem rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına sahip olma konusunda daha yüksek risk taşıdıklarını gösteren Cinsel Davranış Arşivi isimli bir çalışmadan bahsediyor. 

Biseksüellerin zihinsel sağlık problemlerini yaşama ihtimalleri daha fazla ve Katz-Wise bunun sebebinin “çifte ayrımcılık” olduğunu öne sürüyor.

Kendisi “Bi+’lar, bi+ olarak nükseden açılma ihtiyacından kaynaklı olarak hem heteroseksüel hem de cinsel azınlık topluluklarından ayrımcılık görüyorlar,” diyor. 

“Bu çifte ayrımcılık ruh sağlığı için zarar verici olan tecride ve yalnızlığa sebebiyet veriyor.”

Katz-Wise, sağlık durumlarını iyileştirmek için biseksüellerin biseksüellikleri üzerine doktorlarına açık ve dürüst olmaları gerektiğini ve yaşadıkları kendilerine özgü baskıyı anlayabilecek diğer biseksüellerle etkileşim halinde olmaları gerektiğini öne sürüyor. 

Biseksüel topluluğunun dışındakilerin de bi+ topluluğunun kabul edilirliğini artırmak için tektipleştirmeye meydan okumaları, damgalamayı azaltmaları gerektiğini belirtiyor. 


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Lezbiyenlerin Biseksüel Kadınlara Karşı Önyargılarına Dair Bir Çalışma 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
4
But Tutar
1
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest