Now Reading
Unicode, Google ve Apple: Biseksüel Bayrağı Emojisi Nerede?

Unicode, Google ve Apple: Biseksüel Bayrağı Emojisi Nerede?

Sosyal medyada, Google, Facebook ve Apple’ın içinde yer aldığı Unicode çatısı altında Trans bayrağının kısa bir süre önce eklendiği, regl için “hangisi daha iyi olur?” tartışmalarının döndüğü, nonbinary’nin dahil edilmeye çalışıldığı ve bir o kadar da tartışıldığı emoji seçenekleri arasında henüz biseksüel bayrağı yok ve aslında bu, talep edilmesine rağmen reddedilmiş.

Change.org’da biseksüel bayrağı emojisinin eklenmesi yönünde bir kampanya başlatılmış durumda. Gerçekten de pembe, mor ve mavi kalp koymanın tek bir seçenek olarak kalmaması gerektiği, giderek daha kapsayıcı olabildiğine şahit olduğumuz emoji dünyasına neden biseksüel bayrağı sığdırılamıyor?

“It’s Time Change Now” mahlaslı bir kullanıcının açtığı, bi+’ların dışarıda bırakılmaması ve yönelimlerini ifade edecek bir emojinin olması gerektiğini belirttiği kampanya, “neden bu kadar dert ediliyor, altı üstü emoji?” şeklinde verilebilecek karşılıklar için mikrofonu, hikayesini paylaşan Sara’ya uzatıyor:

“Yaşadığım ülkenin İslam rejimiyle yönetildiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Ve islam rejimiyle yönetilen pek çok ülke ve hükümet LGBTQ+ karşıtıdır. Açık kimlikli biriyim; var oluşumdan onur duyuyorum, cinselliğimi gizlemiyorum fakat gizlemesi gereken pek çok insan var. Öğrenmemesi gerekenler bu bilgiye ulaşırsa insanlar öldürülebilir (Yaşadığım kahrolası ülkede bu bir “yasa”. Heteroseksüel değilseniz ölüm cezasına mahkum ediliyorsunuz.)

İnsanlarla randevulaşabiliyorum. Fakat kamusal alanda onlara karşı hislerimi ifade edemiyor ya da ilgimi gösteremiyorum. Çoğunluk olan kesim queer’lere her gün hakaretler yağdırıyor. Trans geçiş/uyum ameliyatları burada yasal olmasına rağmen trans olmak, hastalık olarak görülüyor. Bu ülkede yaşayan çoğu insanın biseksüelliğe dair en ufak bir fikri yok.

Biseksüel bayrağı emojisi, merak uyandırıcı olabilir. İnsanlar bu emojiyi görür ve bu üç renkli dikdörtgen şeklinin neden var olduğunu, ne anlama geldiğini merak edebilir. Belki de bu emoji, kendilerini keşfetmelerini sağlayabilir. İnsanların, cinselliğimin geçerli olduğunu ve kafası karışık biri olmadığımı bilmelerini istiyorum. Biseksüelliğimi olabildiğince gözler önüne sermeyi seviyorum ve parçası olmaktan onur duyduğum topluluğun bayrağıyla kendimi ifade etmek istiyorum.”

“Heteroseksüel” ve “eşcinsel” ikiliğine sığmayan, sıkça ya biri ya da diğeri olarak varsayılanları, heteroseksüel olmayanları, biseksüel, panseksüel, queer varoluşları kapsayan bi+ topluluğu için bir emojinin ve bu yolla insanların kendilerini ifade edebilecekleri bir alanın oluşturulması gerektiğini belirten kampanya hâlâ imzacılarını bekliyor!

Sen de kampanyayı imzalayıp istersen hikayeni paylaşabilirsin!

Kampanyayı imzalamak için şuraya bir tık.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: 2. Bi+ Forum'un Açık Oturumu 23 Eylül'de Gerçekleşti 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
11
But Tutar
6
Gullüm Ayol
3
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest