Now Reading
“Yeterince biseksüel görünmediği” gerekçesiyle sağlık çalışanının sığınma başvurusu reddedildi

“Yeterince biseksüel görünmediği” gerekçesiyle sağlık çalışanının sığınma başvurusu reddedildi

LGBTİ+’lara karşı ayrımcı ve düşmanca uygulamaları sebebiyle Zimbabve’den ayrılarak İrlanda’ya sığınma başvurusu yapan biseksüel bir sağlık çalışanının talebi, İrlanda Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.

Bir klinikte çalışan ve güvenlik gerekçesiyle ismi gizli tutulan sağlık çalışanı, özellikle Covid-19 pandemisi sebebiyle sığınma başvurusunun kabul edilmesini beklerken kendisinin “yeterince biseksüel görünmediği” gerekçesiyle reddedildiğini belirtti. İş vereninden, iltica edeceği İrlanda’da katkı koyacağı çalışmanın gerekli olduğuna dair bir referans mektubu almış olmasına rağmen 28 Ekim’de kendisine gelen red mektubunda sınır dışı edileceğini öğrendi.

Kendisi gibi sağlık çalışanı olan başka bir biseksüel sığınmacı, 2016 yılında Zimbabve’den ayrılarak İrlanda’ya iltica ediyor ve şu an Dublin’de bir klinikte çalışıyor. Kendisi de ilk sığınma başvurusuna red cevabı almış ve sınır dışı edilmeye zorlanmış. CNN’e verdiği röportajda şunları söylüyor:

“Sağlık çalışanlarının kahraman olduğu söylenir. Fakat kapalı kapılar ardında izimiz sürülüyor ve ayrıldığımız ülkelere geri yollanıyoruz.”

Otoriteler ses çıkardıklarını fark ederlerse bu durum sığınma başvurularını etkileyebilir düşüncesiyle iki biseksüel kadın sığınmacının da ismi gizli tutuluyor.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Biseksüel Sığınmacılar Neden Tamamen Görünmez?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest