Now Reading
Biseksüel bir erkek “cinselliğini gizlediği” gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı

Biseksüel bir erkek “cinselliğini gizlediği” gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı

Emma Powys Maurice 

Biseksüel bir erkek olan Javier Vilalta, cinselliğini gizleme “suçu” nedeniyle, eski eşine verdiği duygusal ve ekonomik hasarlar için tazminat ödemeye mahkum edildi.

Biseksüel silinmesinin çok tipik bir örneği, İspanya’da görülen bir davada gerçekleşti. Avukat ve aktivist olan Javier Vilalta, 2009 yılında anlaşmalı olarak boşandığı eşi tarafından evlilikleri sırasında “eşcinselliğini” gizlediği gerekçesiyle dava edildi. Gey olmadığı halde gey olarak varsayılan Vilalta, eski eşiyle 16 yaşından 34 yaşına kadar beraberlik yaşayıp 3 yıl süresince evli kaldı.

El Salto isimli bir dergiye konuşan Vilalta,

“Şunu açıklığa kavuşturmak isterim, evlendiğimde heteroseksüeldim. Hissettiğim buydu. Boşandıktan sonra, kişiliğime dair aklımda şüpheler belirdi ve bir terapist desteğiyle biseksüel olduğumu keşfettim. Bunu da 2016 yılında eski eşimle paylaştım.”

Vilalta’nın eski eşi, arkadaşlarının bir akşam yemeğinde kendisine Vilalta’nın “zaten hep eşcinsel” olduğunu söylemesiyle, boşanmalarından 10 yıl sonra dava açmış oldu. Mahkemeye sunduğu suçlamada, “cinselliğinin aslında ne olduğunu bilseydim, onunla evlenmezdim” diyerek Vilalta’nın cinselliğini gizlemek için kendisini “sosyal bir sığınak” olarak kullandığını ileri sürdü. Evliliklerinin feshedilmesiyle birlikte €10,000 tazminat talebinde bulundu.

Vilalta’nın avukatı, Vilalta’nın biseksüel kabul edilmeyip gey varsayılmasına karşı kendisinin eşini aldatmadığı, cinselliğinin bir kadınla ilişki içinde olmasına engel teşkil etmediği savunusunda bulundu ve şunu ekledi: “Javier’in geçmişte bir erkekle ilişkisi olduğunu varsaysak bile, biseksüel bir erkeğin bir kadınla mutlu bir evlilik yaşamaması için hiçbir neden yok.”

Mahkemede çıkan karar ise, Vilalta’nın eski eşine evli kaldıkları yıl başına €1,000 olmak üzere toplam €3,000 tazminat ödemesi yönünde oldu.

“Bu dava utanç verici, çıkan karar yüzüme atılmış bir tokat gibi.” diyen Vilalta, hakimin kendisinin cinselliğini ciddiye almadığını ya da cinsel yönelimin zamanla evrilebileceğini gözönüne almadığını belirtti. Bu kararın da heteroseksüel varsayılan ilişkilerde bulunan pek çok queer için “açılmaktan korkmak” anlamına geleceği için endişeli olduğunu sözlerine ekledi.

El Pais‘e verdiği demeçte de şunları söyledi:

“Temel birçok hakkın ihlâl edildiği bir davaya tanıklık etmiş olmak durumun ehemmiyetini ortaya koyuyor. Görülen dava, ne özgürlüğün ne de cinsel eşitliğin olduğunu, eşcinselliğin ve biseksüelliğin cezalandırılabileceğini bizlere gösteriyor.”

Vilalta’nın endişesini paylaşan sosyal hizmet uzmanı ve eşitlik ve çeşitlilik uzmanı sosyolog Ferran Senent, “Bu, bir kişinin cinsel yönelimine karşı açılmış bir dava” diye belirterek şunu ekledi:

“Heteroseksüel olmayanlara yönelik ‘ne olduğunu gizle, çünkü gelecekte seni yargılayacaklar, çünkü senin mahremiyetin norm olan şey değil.’ şeklinde bir mesaj veriyor bu dava.”

Bu yazı da ilginizi çekebilir: "Bi The Way" ön satışta!

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
2
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest