Now Reading
Tanışalım: Keah Brown ve “Güzel Biri”

Tanışalım: Keah Brown ve “Güzel Biri”

Biseksüel yazar ve engelli hakları savunucusu Keah Brown’un kaleme aldığı, The Pretty One: On Life, Pop Culture, Disability, and Other Reasons to Fall in Love with Me (Güzel Biri: Hayat, Popüler Kültür, Sakatlık ve Beni Kendime Aşık Eden Diğer Meseleler Üzerine) başlıklı kitabı 2019 yılında yayımlandı. Viral olan #DisabledandCute hashtag kampanyasının yaratıcısı olan Brown kitabında, son derece sağlamcı ve beyaz bir ülke olan Amerika’da siyah ve sakat olmanın ne anlama geldiğini anlatıyor.

Keah Brown kendini seviyor ama bu, ezelden beri böyle değildi. Doğum sırasında serebral palsi geçiren Brown’un en büyük arzusu, “normal” olmak ve içinde büyüyen ve toplumda istikrarlı biçimde yer edinmiş kendinden nefret etme duygusundan kaçmaktı. Kendisiyle girdiği derin muhakemeden ve ait olduğu topluluktan insanlara da ulaştıktan yıllar sonra kendini geri kazandı ve bakış açısını değiştirdi.

Brown kitabında, çok sıkça sessiz, zayıf ya da tecrit edilmiş şekilde tasvir edilen sakatlara yönelik, günümüz çağına uygun ve insanların kendileriyle ilişkilendirebilecekleri bir ses oluyor. Kitabındaki yazılar, sağlam bedenli ikiziyle (arkadaşları ona “güzel biri” diye hitap ediyor) olan ilişkisini keşfe çıkarken popüler kültüre dair her şeye ilişkin derin yakınlığına ve medyanın sakatlık hakkındaki çarpık fikirlerinden duyduğu hayalkırıklığına yer ayırıyor. Son olarak viral olan ve kendini sevme beyanatı olan #DisabledAndCute‘dan bahsediyor.

Brown, kitabı The Pretty One’da sakatlık üzerine konuşmayı artırmayı ve farklı toplumsal arka planlara sahip insanların kendilerini sevmesi için onlara ilham olmayı amaçlıyor.

The Pretty One, Bi.Pan Library‘nin koleksiyonunda da yerini aldı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Sakat Bir Biseksüel Trans Olmak ve Geçiş* Fikri Üzerine

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest