Now Reading
HIV/AIDS Aktivizm Tarihinde Bi+’lar

HIV/AIDS Aktivizm Tarihinde Bi+’lar

Bugün (1 Aralık) Dünya HIV/AIDS Farkındalık günü. HIV/AIDS aktivizminde biseksüel+’ların önemini de hatırlamamız gerekiyor. Bi+’lar sadece heteroseksüelleri riske soktukları gibi (geniş çapta kabul gören) bifobik inanışlardan ötürü damgalanmadılar, aynı zamanda HIV/AIDS aktivizm anlatılarından silindiler.

Örneğin 1987 yılında New York Times “Kadınların Karşısına Çıkan AIDS Hayaleti: Biseksüel Erkekler” başlıklı bir yazı yayımladı. (3 Nisan 1987 tarihli)

Dr. David Lourea, Bi+ olan ve zamanın önemli bir AIDS aktivistiydi.

Dr. David Lourea yazar, AIDS aktivisti ve biseksüel hak savunucusuydu. Ortodoks bir Yahudi olarak yetiştirilmişti. San Francisco’da Cinsellik Danışma Grubu’nun (San Francisco Sex Information Group) aktif bir üyesi olmasının yanı sıra San Francisco Biseksüel Merkezi’nin (San Francisco Bisexual Center) üyelerinden biri ve Biseksüel Danışmanlık Hizmetleri’nin (Bisexual Counselling Services) kurucusuydu. 1984 yılında San Francisco Halk Sağlığı Merkezi’ni AIDS’e dair paylaştıkları istatistiklerde bi+ erkeklere de yer vermesi konusunda ikna etti.

Lourea, 1992 yılında AIDS kaynaklı böbrek yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Bu da ilginizi çekebilir: Bifobi Yaralar Hepimizi

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
1
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest