Now Reading
25 Ocak 1882: Ünlü feminist ve biseksüel yazar Virginia Woolf doğdu

25 Ocak 1882: Ünlü feminist ve biseksüel yazar Virginia Woolf doğdu

Kök salıyorum ama akıntıya karışıyorum da.

Virginia Woolf

25 Ocak 1882 tarihinde doğan Virginia Woolf, İngiltere’deki seçkin edebiyat grubu Bloomsbury’de yer almış, Orlando, Deniz Feneri, Dalgalar, Kendine Ait Bir Oda, Mrs. Dalloway, Üç Gine gibi etkisi günümüzde de karşılığını bulan, adından hâlâ söz ettiren, yazıldığı zamanla sınırlandırılmayacak kitapları kaleme almıştır. Ardında politik konuları hicivle ele aldığı, tasvirleri şiirsel bir anlatıyla hikayelerine işlediği birçok kitap bırakan Woolf, günümüzde feminist ve queer edebiyat” olarak tarifleyeceğimiz bir alanın öncüsü olduğu gibi, eserlere ilham kaynağı olmuştur. Yazar ve bahçe tasarımcısı olan ve Bloomsbury’de de yer alan sevgilisi Vita Sackville-West’e ithaf ettiği Orlando, edebiyata queer bir gözle bakma açısından mihenk taşı olmuş, Sally Potter’ın yorumuyla kitap kadar çığır açıcı bir anlatıyla sinemaya uyarlanmıştır.

Orlando‘dan

Virginia ile Vita’nın ilişkisinin kocalarını şaşırtmadığı hatta Vita ile kocası Harold Nicholsan’ın da biseksüel olduğu ve açık ilişki yaşadıkları söylenir. Virginia Woolf’un yazar ve yayıncı Leonard Woolf ile evliliği de Vita Sackville-West’le ilişkisi üzerinden şu şekilde tasvir edilir:

Evlilikleri, kişilerin birbirlerine tanıdıkları özgürlük, aşklarının yenilmezliği, entellektüel, spiritüel ve fizikselliğe indirgenemeyecek bir temele sahip olması açısından birbirine benzerdi. Dördü de hayattan zevk almaya, geleneklere meydan okumaya, sıkı çalışmaya, duygularla tehlikeli oyunlar oynamaya ve birbirlerinin üzerine titremeye isteklilerdi. … Woolf ile Nicolson’lar arasında kıskançlık yoktu. Çünkü birbirlerinden bağımsız olarak güven” denilen şeye, benzer biçimde erişmişlerdi.

Joel Lucyszyn, Vita Sackville-West ile ilişkisi bilinen Virginia Woolf’un biseksüelliğinin tarihten ve edebiyat çevrelerinden silindiğini, deneyimlerinin hetero-eşcinsel ikiliğinde ele alındığını belirtir.

Bloomsbury’den Harlem’e, Harlem’den Paris’e oradan Berlin’e, Greenwich’e… biseksüellik sadece serpilip güçlenmedi, kültürün içine işledi. Bu da biseksüelliğin gözardı edilmesini araştırmak için yeterli bir sebepti.

Joel Lucyszyn

Virginia Woolf’tan Vita Sackwille-West’e, Katherine Mansfield’a, Duncan Grant, Dora Carrington, Rupert Brooke’a kadar bi+ deneyimler yaşayan aydınların yer aldığı Bloomsbury grubu’nun biseksüel olduğunu belirten Lucyszyn, gruba dair anlatılarda biseksüelliktan bariz bir biçimde bahsedilmediğini, Biseksüel Bloomsbury’nin sanatsal başarılardan oluşan halının altına süpürüldüğünü öne sürer. Virginia’nın hem Vita ile aşk mektuplaşmalarının olduğu hem de ölene kadar süren evliliğinin bilinmesine rağmen kendisinden biseksüel” olarak bahsedilmeyip çeşitli medya araçlarında ya heteroseksüel ya da lezbiyen olarak nitelendirilmesi biseksüelliğin yokluğuna ve silinmesine işaret ediyor, tam da Lucyszyn’in söylediği gibi. Edebiyat anlayışına ve kalemine hiçbir etkisi yokmuş gibi yazarın yer yer cinselliğinden ve romantik ilişki deneyimlerinden asla söz edilmemesi de ayrı bir tartışma konusu.

Yaşamak zorunda kaldığı zihinsel hastalık sebebiyle, bir kadın da olduğu için döneminde “deli” olarak yaftalanıp ayrımcılığa maruz bırakılan Woolf, Montaigne’in çalışmaları üzerine denemeler yazdığı The Common Reader isimli eserinde şöyle der:

İletişim sağlıktır, iletişim gerçekliktir; iletişim mutluluktur. Paylaşmak görevimizdir. Cesurca inmek yokuş aşağı, gizli kalmış en hastalıklı düşüncelere ışık tutmak, gizlememek hiçbir şeyi, -mış gibi yapmamaktır görevimiz…

28 Mart 1941 tarihinde hayata veda eden Virginia Woolf’u Orlando filmindeki şu sahneyle analım:

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Guardians of the Galaxy’de Star-Lord biseksüel olarak açıldı

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
1
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest