Now Reading
Biseksüeller ve AIDS

Biseksüeller ve AIDS

AIDS salgınının biseksüeller üzerindeki en önemli etkilerinden biri, biseksüellerin HIV aktarımına neden olan “hastalık taşıyıcıları” olarak tasvir edilmesi oldu.

Biseksüel erkeklerin “günah tohumu” olarak görülmesi, salgının erken dönemlerine, cinsel davranışın aktarım yolu olarak tanınmasına dayanır. Biseksüel erkeklerin AIDS’i eşcinsel topluluğundan ‘genel nüfusa’ (büyük ihtimalle heteroseksüeller kastediliyor) aktardıkları iddia edildi.

Kan merkezleri (cinsel davranış fark etmeksizin) hem eşcinsel hem de biseksüel kimliklerin dönor olmasını yasaklayarak bu kimlikleri, dışlayıcı bir kriter olarak belirledi. Belki de politik bir mesele olarak ilgi odağı haline gelemeyen AIDS’in gey/lezbiyen ve biseksüel aktivizmine, cinselliği ve cinsel kimliği kavrayışımıza önemli etkileri olduğu inkâr edilemez ve bu etkiler uzun ömürlü ve büyük olacaktır.

Biseksüeller ve AIDS, Liz A. Highleyman, Biseksüel Ufuklar: Politika, Tarihler, Hayatlar. [Bisexuals and AIDS by Liz A. Highleyman in Bisexual Horizons: Politics, Histories, Lives. Edited by Sharon Rose, Cris Stevens et al. The Off Pink Collective (1996)]

Görsel: ACT UP üyeleri, Gey ve Lezbiyen Onur Yürüyüşü’nde.

New York, 26 Haziran 1988.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: HIV/AIDS Aktivizm Tarihinde Bi+’lar

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
1
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest