Now Reading
Mart Ayı, Bi+ Sağlık Ayıdır

Mart Ayı, Bi+ Sağlık Ayıdır

Bisexual Resource Center, 36.yılında 8. #biseksüelsağlıkayı‘nı kutlamak üzere kampanya başlattı. Mart ayı boyunca sürecek Bi+ Sağlık Ayı’nın bu seneki teması “Eşitlik”*.

Bi+’lar LGBTİ+ topluluğunun çoğunluğunu oluşturuyor, eşcinsel ve heteroseksüellere göre önemli ölçüde, daha yüksek oranda fiziksel, cinsel, toplumsal ve duygusal şiddet deneyimleri yaşıyor. Hem bu sebeple hem de bununla birlikte daha fazla fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlık sorunları yaşıyorlar. Beyaz olmayan ve trans bi+’lar için durum daha katmanlı bir hal alıyor.

Çeşitli bi+’lardan oluşan bi+ topluluğunun kendine has ihtiyaçları karşılandığında ve beyaz olmayan, trans ve sakat bi+’ların maruz bırakıldığı ayrımcılık biçimleri sona erdirildiğinde “eşitlik” sağlanacak.

“Eşitlik” çeşitli bi+’lara has toplumsal, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarını tanımak ve bu ihtiyaçları karşılamak için kaynak sağlayıp destek vermek anlamına geliyor. Birden fazla kimliğinden ötürü ötekileştirilen insanların seslerini merkeze almak anlamına geliyor. Bi+ topluluğunun ihtiyaçlarını merkeze alırken medya, sağlık hizmeti, araştırma ve eğitim alanındaki bi+ düşmanlığıyla mücadele edebilir ve bi+’ların fiziksel, cinsel, zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlık koşullarının iyileşmesini sağlayabiliriz.**

*Eşitlik olarak çevirdiğimiz Equity‘nin Equality‘den farkı, Equity‘nin doğruluk ve adalet anlamlarına da değinmesi ve hepimizin aynı zorluklarla yüzleşmediğinin altını çizerek maruz bırakılan şiddet ve ayrımcılık durumlarındaki farklılığa dikkat çekmesi. Türkçe’ye “eşitlik” olarak çevirmemizin nedeni ise, özellikle Pembe Hayat’ın 18 Haziran Eşitlik Manifestosu‘nun da dikkat çektiği gibi feminist ve queer politikalardan da hareketle Türkçe’de “eşitlik” kelimesinin Equity‘nin vermeye çalıştığı anlamı taşıma potansiyelindendir.

**Çeviri, bihealthmonth.org‘da yayımlanan kampanya açıklama metninden.

Ruh Sağlığı Bi+’lar için Neden Önemli?

Bi+’ların Yaşadığı Ruh Sağlığı Sorunlarının Nedeni Nedir?

Bi+ Düşmanlığı

Bi+ Silinmesi

Yardım ve Destek İsteme

Türkiye’den Bilgiler

Öz Bakım Önerileri

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Bi+’lar, Bi+ Düşmanı Bir Toplumda Cinsel Sağlıklarıyla Nasıl İlgilenebilir?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
1
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest