Now Reading
İşgal Altındaki Filistin’de Neler Oluyor ve Yaşananlar Bi+’ları Neden İlgilendirmeli?

İşgal Altındaki Filistin’de Neler Oluyor ve Yaşananlar Bi+’ları Neden İlgilendirmeli?

Shiri Eisner

Tel Aviv’de yaşayan ve kendini siyonizm karşıtı İsrailli bir Yahudi olarak tanımlayan ünlü bi+ feminist aktivist Shiri Eisner, Twitter hesabından birkaç başlıkla açtığı çeşitli tweet akışlarıyla İsrail/İşgal Altındaki Filistin ve Gazze’de neler olduğunu kendi politik görüşü ile harmanlayarak anlatmaya çalıştı. Bitopya olarak bu anlatının Türkçe çevirisini paylaşmayı önemli bulduk.

Shiri Eisner

İnsanların şu an İsrail’de yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlamasını istiyorum.

Pek çok enternasyonel, çoğu İsrailli Yahudi’nin makul olduğunu, bu şiddeti aslında istemediğini, bu şiddetten kaçınmak için elinden gelenin en iyisini yaptığını ve sadece zorunda bırakıldığında şiddete başvurduğunu varsayıyor.

Bu bir yalan.

Elimizde kalan, kolektif, ezici, çok kuvvetli bir kana susamışlık.

Gazze’de ölmüş insanlar için üzülmek bir tabu.

Filistinli çocukları öldürmenin yanlış olduğunu söylemek bir tabu.

Gazze’de yaşayan her insanı öldürme isteğine karşı durmak bir tabu.

Filistinlilere karşı yapılan işgal, ırk ayrımı (apartheid) ve etnik temizlik hakkında konuşmak bir tabu.

Bunların herhangi birinden bahsetmek başınızı belaya sokabilir ve sokacaktır da. Yahudilerin çoğunlukta olduğu yerlerde yaşayan Filistinliler sadece var olarak kendilerini ve bazen de hayatlarını riske atabilir ve atacaktır.

“Gazze’yi bombalamamız gerekiyor”, “Gazze’yi kökünden kazımak kolay olacak”, “tüm Araplar teröristtir” ve “tüm teröristler ölmeyi hak eder” demek tamamen normal bir şey. Bu cümleleri sadece halk değil medya da tekrarlıyor. Bu sebeple bu cümlelerden kaçınmak o kadar imkansız ki.

Kana susamışlığın olmadığı bir ortam içinde mevcut durum hakkında gerçek haberleri edinmek kelimenin tam anlamıyla imkansız. İnsanların Gazze’deki katliamlara ve İsrail’de yaşayan Filistinlilere uygulanan şiddete methiyeler düzmediğini duyamaz, bunun teşvik edilmediğine ya da insanların buna aç olmadığına rastlayamazsınız.

Pek çok yer ve bağlamda İsrail’e atılan füzelerden bahsetmek kaçınılmaz biçimde kana susamışlıkla bağlantılı. Çıkarılacak sonuç “umarım hepsini öldürürler ve Gazze’yi yok ederler” olarak varsayılmadan İsrail tarafındaki korku ve yıkımdan bahsedemezsiniz.

Bu, ırkçılık, sömürgecilik, yetki ve etnik üstünlükle desteklenen militarist bir ölüm tarikatı. Lütfen anlayın. Bu, tamamen anaakım olan ve kabul gören şey. Bunlardan herhangi birine meydan okumak bir tabu. Bu normal değil, bunların hiçbirisi normal değil. Bu durumun, makul olduğunu bildiğiniz ya da makul olduğuna inanmak istediğiniz herhangi bir şeyle benzer olduğunu varsaymayın. Çünkü değil. #GazzeyeÖzgürlük #ÖzgürFilistin #GazzeSaldırıAltında

Konu ile ilgili burada çok habere rastlamadığım için şunların bilinmesini istiyorum.

İsrailli Yahudi çeteler, birkaç önemli İsrail şehrinde gece boyunca kontrolsüz bir şekilde hareket etti. Mağaza camlarını kırdılar, arabaları yaktılar ve İsrailli Filistinlilerin linç edilmesi için fırsat kolladılar. (En az) bir kişi linç edildi, çeşitli şekilde yaralandı ve şu an hastanede. Bir kişi vuruldu ve öldürüldü. Bazı insanlar çetelerin evlerine girmelerine izin vermek zorunda kaldı.

Şu an pek çok yerde Filistinlilerin evlerinden ayrılmaları güvenli değil. Vakaların hepsinde polis ya geri çekildi ya da çeteleri korudu. Milli Savunma Bakanı, çeteleri destekledi ve bu olay yetkisini aşsa da tutuklanan herkesin salınması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

İsrailli Filistinliler de karşılaştırılabilir seviyelerde şiddet kullanarak ayaklandılar. Fakat Yahudi olan karşıtlarının aksine onlara ses bombaları, sis bombaları, plastik mermiler atıldı. Medya Yahudi çetelerinin ve Filistinli isyancıların uyguladığı şiddeti tanımlamak için iki ayrı terim kullanıyor. Filistinlileri şeytanlaştırırken Yahudi çeteleri aklıyor.

İlginiz için teşekkür ederim ama şunu tamamen açıklığa kavuşturmama izin verin: Konuşarak kendimi riske atmıyorum. İsrailli Yahudiler ırk ayrımcısı İsrail/işgal altındaki Filistin’de ifade özgürlüğüne sahipler. Endişelenmeniz gereken kişi ben değilim.”

Bi+’lar Neden Gazze/İşgal Altındaki Filistin’de Yaşananlarla İlgilenmeli?

Öncelikle ve en önemlisi, Audre Lorde’nin dediği gibi “tek konulu mücadele diye bir şey yok, çünkü tek konulu hayatlar yaşamıyoruz”. Gazze başta olmak üzere işgal altındaki Filistin’in her yerinde Bi+ Filistinliler var. Bi+’ları önemsiyorsanız, istisnada bulunmayın. Bi+’lar güvende yaşamayı hak ediyorsa, Filistinli/Gazzeli Bi+’lar da aynı şekilde hak ediyor. Şu an hayatlarımıza yöneltilmiş en doğrudan tehdit, İsrail askeri şiddeti, kuşatma, etnik temizlik ve ırk ayrımcılığı.

Bi+seksüel İsrailli Yahudiler (politikalarından bağımsız olarak tüm İsrailli Yahudiler gibi) bu işgalin suç ortağıdır. Pek çoğu aktif olarak İsrail Savunma Kuvvetleri (İSK) yoluyla da bu işgali destekledi ve ona katkıda bulundu. Hepimizin topluluğumuza karşı sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor. İSK, Filistinli LGBT’leri ifşa ile tehdit etmek ve onlara şantaj yapmakla nam salmıştır. Yani İSK daha fazla askeri şiddet uygulamak için LGBT fobiyi silah haline getirerek ondan fayda sağlıyor. Bu, bi+’ları da içeriyor.

Şu anki Savunma Bakanı Amir Ohana açık kimlikli bir gey. Son birkaç gün içinde Filistinlilere yönelik çete saldırısı ve linç başta olmak üzere Filistinlilere karşı şiddeti destekledi. Homonasyonelliğin etkisiyle olan şey budur.

Buna rağmen burada LGBT fobi ve milliyetçilik sıklıkla kol kola gider. En önemli aşırı sağcı liderlerden bazıları açıkça LGBT fobik olmalarıyla biliniyor. Bunların ellerinde güç bulundurmalarına izin vermek, işgal altındaki Filistin’de yaşayan tüm LGBT’leri daha az güvende kılıyor.

Herkes özgür olana kadar kimse özgür değildir. Bi+ özgürlüğü, özgür Filistin ve özgür Gazze için mücadele etmeyle kaçınılmaz biçimde bağlantılıdır. Bunun sebebi sadece Bi+ Filistinlilerin var olması değil, aynı zamanda birinin zulmünü sürdürürken diğerinin kendini özgürleştirmesinin imkansız olmasından.

Bi+’lar daima hain olarak tasavvur edilir. “Hain solcu”, İsrailli sağcıların gerçekten telaffuz ettiği bir hakaret. Filistinlilerle dayanışmak üzere ses çıkaran İsrailli Yahudi Bi+’lar tipik Bi+ hainlerdir. Biz İsrail’e ihanet ederiz, biz siyonizme, İSK’ya, ırk ayrımcılığına ihanet ederiz. İsrail/İşgal altındaki Filistin’deki Bi+ hareketi Siyonizm karşıtları tarafından oluşturuldu. Siyonizme ve Filistinlilere zulmedilmesine karşı gelmek, İsrail’deki Bi+ hareketinin köklerini onurlandırmak anlamına gelir.


çeviri: umut erdem

Çevirmen Notları:

  • Siyonizm (zionism): Doğu ve orta Avrupa’da 19.yy’ın 2.yarısında ortaya çıkmış, hedefi Filistin’de Yahudi bir ulus devleti kurmak olan milliyetçi bir hareket. Kaynak: brittanica.com
  • Homonasyonalizm (homonationalism): Jasbir Puar’ın tarif ettiği üzere (özellikle Batı’daki) devletlerin LGBT haklarını giderek daha fazla sahiplenirken lezbiyen, gey, biseksüel, translarla ve LGBT kuruluşlarla birlikte milliyetçi politikalarda suç ortaklığında bulunması anlamına geliyor. Kaynak: oxfordre.com
Bu yazı da ilginizi çekebilir: Şugariyet Ödüllerinde Bitopya’nın adaylığına dair açıklama

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
2
But Tutar
2
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest