Now Reading
Onur Ayında Bi’ Hatırlatma

Onur Ayında Bi’ Hatırlatma

Meg Murphy

Meg Murphy Onur Ayı’na girdiğimiz bu günlerde bi’ hatırlatmada bulunmak için tweet zinciri hazırladı. Bitopya olarak Türkçe çevirisini sizlerle paylaşmayı önemli bulduk.

Bi+’ların ilişkilerini eşcinsel ya da hetero olarak etiketlemeyi bırakın.

Bir bi, pan ya da bi+ spektrumunda yer alan biri kendinden başka cinsiyetten biriyle ilişki yaşıyorsa bu, onların hetero bir ilişki yaşadığı anlamına GELMEZ. Kişi hemcinsiyle ilişki yaşarken eşcinsel bir ilişki içinde OLMAZ.

Herkes yeterince sessiz kalırsa “hetero görülebilir”. İlişkileri ‘hetero’ ya da ‘eşcinsel’ olarak etiketlemek bi(seksüelliği) görünmez kılar. Bizi, kimliğimizin tümünü ya da bir parçasını reddetmeye zorlayan, bi+’ların karşı karşıya kaldığı yapısal baskılar üzerine düşünmek önemli.

Biri kendisini bi(seksüel) olarak tanımlıyorsa ve şu ana kadar sadece başka cinsiyetten birileriyle ilişki yaşamışsa kişi hâlâ bi’dir. Kişi kendisini bi olarak tanımlıyorsa ve şu ana kadar sadece hemcinsiyle ilişki yaşamışsa hâlâ bi’dir. Kendisini bi olarak tanımlıyorsa ve kimseyle ilişki yaşamamışsa da hâlâ bi’dir. Birinin biseksüelliği ne ilişki tarihine bağlıdır ne de sürdürdüğü ilişki biseksüelliğini geçersiz kılar.

Birinin başka cinsiyetten biriyle yaşadığı ilişkiyi ‘hetero’ olarak tanımlamak, cinsiyet ikiliğine düşmek anlamına da gelir ve pek çok biseksüelin kendisini queer topluluğuna ait hissetmemesine neden olan gündelik bifobik düşüncelerdendir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: İkiliği Kırmak, Zemini Kaydırmak: Biseksüel, Aseksüel ve Nonbinary Olmak

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
1
But Tutar
1
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest