Now Reading
Birleşik Krallık’ta artık biseksüel erkekler ve geyler kan bağışında bulunabilecek ama…

Birleşik Krallık’ta artık biseksüel erkekler ve geyler kan bağışında bulunabilecek ama…

itvnews muhabiri ve gazeteci Paul Brand’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımlara göre, Birleşik Krallık’ta HIV “riski” sebebiyle biseksüel erkeklere ve geylere getirilen kan bağışında bulunma yasağı, belirli bir şartla kaldırıldı.

Eski yasaya göre, HIV “risk” kaynağı şeklinde gösterilerek son 3 ay içinde erkeklerle cinsel ilişkiye girmiş erkeklerin kan bağışında bulunması yasakken, yeni düzenleme, uzun süreli tek partnerli ilişki yaşayan erkeklerin kan bağışında bulunabileceği şartını koyuyor.

Gelecek yıl yani 2021’de yaz aylarında İngiltere, Galler ve İskoçya’da yürürlüğe girmesi beklenen yasa uyarınca, kendi cinsiyetleri ve/ya partnerlerinin cinsiyeti gözetilmeksizin[1] 3 aydan daha fazla süredir sadece bir tane seks partneri olanlar donör olup kan bağışında bulunabilecek.

HIV’in “risk” olarak görülüp özellikle biseksüel erkeklerin ve geylerin koşullu donör olması durumu, ayrımcı olduğu kadar, B=B (Belirlenemeyen=Bulaşmayan) bilimsel gerçekliğini görmüyor. Oysa B=B’ye göre HIV pozitif olan ve ilaç tedavisi alan kişinin kanında dolaşan virüs miktarı, antiretroviral ilaçlarının her gün düzenli kullanımıyla belirlenemeyen düzeye iner ve tedavinin yaşam boyu sürdürülmesiyle virüs miktarının bu düzeyde tutulması hedeflenir. 3 ya da 6 aylık periyotlarda virüs miktarını ölçen Viral Yük testleri uygulanarak HIV pozitif kişinin kanındaki virüs miktarı düzenli olarak kontrol edilir. Viral yükün belirlenemeyen düzeyde olması kişinin sağlıklı kalmasını sağlamanın yanı sıra son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki; viral yük belirlenemeyen düzeydeyse HIV’in cinsel yolla aktarım olasılığı yoktur.[2]

Cinsel yönelimleri sebebiyle insanların HIV pozitif olma ihtimalinin yüksek olabileceğini düşünüp donör olmalarını engellemek ya da bir koşula bağlamak son derece ayrımcı bir uygulama olduğu gibi, B=B’yi gözardı edip uzun süreli ve tek partnerli birlikteliği tek meşru ilişki biçimi olarak kabul etmek son derece ahlakçı bir bakıştır ve uzun süreli olan tek partnerli ilişki sahibi olmak, cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlardan korunma yöntemi değildir!

Türkiye’de Kızılay ise (tamamen deneyimi baz alarak) heteroseksüel olmayanlardan kan bağışı almıyor ve HIV ve AIDS farkını bilmeyen, bi+’lığı tanımayan ve damgalayıcı düzeyde, son derece homo/bifobik, HIVfobik ve yabancı düşmanı sorularla insanların donör olmaya “uygunluğunu” test ediyor.


Notlar:

[1] Burada vurgulanan daha çok cinsel ilişki türü. Cinsel ilişkinin vajinal, oral ya da anal olması etki sahibi.

[2] pozitifiz.org‘dan alınmıştır.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: HIV+ ve Varoluşundan Onur Duyan Bir Biseksüel Olmanın Zorluğu

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest