Now Reading
Hem bifobi, monoseksizm ve heteronormativiteye hem de türcülük ve insan üstünlüğüne karşı mim

Hem bifobi, monoseksizm ve heteronormativiteye hem de türcülük ve insan üstünlüğüne karşı mim

Ünlü bi+ aktivist Miles Joyner, Facebook hesabından bi(seksüeller) ve pan(seksüeller)’ların yaşadığı ötekileştirilme ve ayrımcılık pratiklerinden birine, tabiri caizse kanayan yaralarına parmak bastığı bir mim (meme) paylaştı. Türkiye’de hem sosyal medyada hem de sosyal ve politik çevrelerde ne yazık ki göreceğimiz/duyacağımız ayrımcı sözlerin dile geldiği deneyimleri aktaran mim, bir animasyondan paylaşılan görüntüleri içeriyor olsa da Joyner’ın yaptığı özdeşleştirmeyle ne yazık ki türcü ve insanı üstün kılan bir algıya hizmet ediyordu. Bitopya olarak bunu tekrar üretmek istemediğimizden, aksine buna da karşı çıkmak için Kuir Günler çizimlerinden de tanıyacağınız kuir ve vegan çizer Bartu ile kollarımızı sıvadık ve bu mimi dönüştürmeye karar verdik.

Joyner’ın mimindeki sorun neydi?

Joyner’ın miminde tıpkı Bitopya’nın çalışmasında olduğu gibi bi ve pan’ları simgeleyen iki kişi var. Bunlar bir kayıkta ve kayıklarına düşen zayıf ve savunmasız bir kuş, onların kimliklerini temsil ediyor. Sonra kuş birden kaybolup gidiyor, çünkü onu bir köpekbalığı yiyor. Köpekbalığı da heteronormativiteyle özdeşleştirilmiş. Etçil olduğu ve insan zihninde vahşi olarak kodlandığı çünkü insanların ilke olarak üretip benimseyebileceği etik nosyonundan ve ahlaki fail olmaktan azade bir yaşam süren köpekbalığının, yine insan üretimi ve insanlığa dair bir iktidar pratiği olan heteronormativiteyle özdeşleştirilmesi, insan merkezci, üstünlükçü ve türcü bir algı. Tamamen zevk için köpekbalığını avlayan ya da çeşitli şekillerde köpekbalıklarını kendi zevki ve çıkarı için kullanan insanın kendisi halbuki.

Joyner’ın mimini burada paylaşmayacağız ama eleştirilerimizi sunarak ona credit vermeyi de ihmâl etmeyeceğiz. Bulunduğumuz kamusal ya da özel ama bizatihi politik alanlarda maruz bırakıldığımız “şaka” ya da suçlama niyeti taşıyan bifobik ve monoseksist söylemlere karşı her zaman tetikte olduğumuzu, monoseksizm ve heteronormativiteyi yeniden üreten ya da bunları çok da sorun etmeyen söylem ve eylemlere karşı içeriklerimizle mücadele etmeye devam edeceğimizi, bifobiyi tolere etmeyeceğimizi tekrar duyuralım.

Bitopya’dan bir dönüştürme çalışması

Fikir ve içerik Miles Joyner’dan, çeviri Bitopya’dan, illüstrasyon Bartu’dan:

Şu içerik de ilginizi çekebilir: Assigned Male’in Bifobiyi Gullümleyen Çizimleri

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
2
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest