Now Reading
Bi+’ların Sağlığı Önemlidir

Bi+’ların Sağlığı Önemlidir

Bi+ Sağlık Ayı’nın Bu Seneki Teması Eşitlik

Bisexual Resource Center, 36.yılında 8. #biseksüelsağlıkayı’nı kutlamak üzere kampanya başlattı. Mart ayı boyunca sürecek Bi+ Sağlık Ayı’nın bu seneki teması “Eşitlik”*.

Bi+’lar LGBTİ+ topluluğunun çoğunluğunu oluşturuyor, eşcinsel ve heteroseksüellere göre önemli ölçüde, daha yüksek oranda fiziksel, cinsel, toplumsal ve duygusal şiddet deneyimleri yaşıyor. Hem bu sebeple hem de bununla birlikte daha fazla fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlık sorunları yaşıyorlar. Beyaz olmayan ve trans bi+’lar için durum daha katmanlı bir hal alıyor.

Çeşitli bi+’lardan oluşan bi+ topluluğunun kendine has ihtiyaçları karşılandığında ve beyaz olmayan, trans ve sakat bi+’ların maruz bırakıldığı ayrımcılık biçimleri sona erdirildiğinde “eşitlik” sağlanacak.

“Eşitlik” çeşitli bi+’lara has toplumsal, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarını tanımak ve bu ihtiyaçları karşılamak için kaynak sağlayıp destek vermek anlamına geliyor. Birden fazla kimliğinden ötürü ötekileştirilen insanların seslerini merkeze almak anlamına geliyor. Bi+ topluluğunun ihtiyaçlarını merkeze alırken medya, sağlık hizmeti, araştırma ve eğitim alanındaki bi+ düşmanlığıyla mücadele edebilir ve bi+’ların fiziksel, cinsel, zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlık koşullarının iyileşmesini sağlayabiliriz.

bihealthmonth.org’daki metinden veriler

 • Biseksüel+’lar eşcinsel ve heteroseksüel olan akranlarına göre sıklıkla intihar girişimi, madde kullanımı, depresyon ve anksiyete başta olmak üzere daha yüksek seviyede ruh sağlığı sorunları yaşıyor. Biseksüel odaklı ve kapsayıcı kaynak ve programlarla, bi+’ların ruh sağlığı ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan hizmetlerle bağlantı kurmak önem arz ediyor. Daha fazla bilgi almak için Mart Ayı, Bi+ Sağlık Ayıdır başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.
 • Kişinin öz kimliğini oluşturan tüm parçaları tanıyan sağlıklı sosyal bağlar, biseksüel+’larla eşitlenmek için gereken önemli bileşenleri oluşturur. Biseksüel+ topluluğu, geniş kimlik çeşitliliğinden ve pek çok kimlik kesişiminden oluşuyor. Kapsayıcı olduğumuzda ve bi+ şemsiyesinin varlığını tanıdığımızda, beyaz olmayan, trans ve sakat bi+’ların maruz bırakıldığı ayrımcılık sona erdirildiğinde topluluğumuz en sağlıklı olduğu seviyeye erişecek.
 • Biseksüel+’lar LGBTİA+ topluluğunun yarısından fazlasını oluşturmasına rağmen % 73 oranında insan gey ya da lezbiyen birini tanıdığını söylerken sadece %29 oranında insan kişisel olarak biseksüel+ birini tanıdığını belirtiyor. Sonuç olarak, sıklıkla zarar verici ve indirgemeci olan bi+seksüelliğin medyadaki temsili, kamuoyunun biseksüel+’ların kim olduğu yönündeki anlayışını ciddi ölçüde şekillendiriyor ve tehlikeli klişeleri yeniden üretiyor.
   
 • Biseksüel+ gençler eşcinsel akranlarına kıyasla sevdiklerine daha az açılıyor. Lezbiyen ve geyler 18-34 yaş aralığının %3’ünü oluştururken Bi+’lar %8’ini oluşturuyor. Ayrıca bi+ gençlerin, queer gençlerden oluşan gruplara katılma ihtimalleri daha az. Okul ve gençlik alanlarının LGBTİA+ gençlere en iyi hizmeti vermek için bi+’ları kabul etmesi ve onları hoş karşılaması hayati önem taşıyor.
 • İnsan Hakları Kampanya raporuna göre, sabit cinsiyet ikiliğinde kendini tanımlamayan (gender-expansive) gençlerin %37’si okulda sözlü tacize maruz bırakılıyor. Başka bir rapor da biseksüel gençlerin %44’ünün geçtiğimiz aylarda bir veya birden fazla kez kilo ya da görünüş sebebiyle zorbalığa maruz bırakıldığını ortaya çıkardı. GSA Network’ün (ırk ve toplumsal cinsiyet alanında adalet için trans ve queer gençlik örgülenmesi) raporuna göre beyaz olmayan LGBT gençler sıklıkla okulda sert disiplin uygulamalarıyla dışlanıyor. Biseksüel+ (Biseksüel, panseksüel, queer, akışkan, etiket kullanmayan) gençler için okulda daha güvenli, daha kapsayıcı, onları kabul eden ortamlar yaratmak önemli.
 • Biseksüellik, liseli kız öğrenciler arasında gelişen zorla ya da istenmeyen cinsel ilişki tarihi ile örtüştürülüyor. Gey oğlanlarla kıyaslandığında biseksüel oğlanlar neredeyse 5 kat daha fazla açılmaya zorlanıyor. Bu yüzden biseksüel+ gençler için daha güvenli ve kapsayıcı alanlar yaratmak ve bu gençleri destekleyecek ve koruyacak kişilerarası şiddeti önleme programı ve bu konuda sağlanan hizmet ve kaynakları onlarla buluşturmak önemli.

Notlar

 • İnsan Hakları Kampanya raporu: http://bit.ly/1A96mNy
 • Zorla ya da istenmeyen cinsel ilişki tarihi: http://bit.ly/1S8G8ag
 • Biseksüel+ oğlanların açılmaya zorlanması:

*Eşitlik olarak çevirdiğimiz Equity’nin Equality’den farkı, Equity’nin doğruluk ve adalet anlamlarına da değinmesi ve hepimizin aynı zorluklarla yüzleşmediğinin altını çizerek maruz bırakılan şiddet ve ayrımcılık durumlarındaki farklılığa dikkat çekmesi. Türkçe’ye “eşitlik” olarak çevirmemizin nedeni ise, özellikle Pembe Hayat’ın 18 Haziran Eşitlik Manifestosu’nun da dikkat çektiği gibi feminist ve queer politikalardan da hareketle Türkçe’de “eşitlik” kelimesinin Equity‘nin vermeye çalıştığı anlamı taşıma potansiyelindendir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: 8 Mart ve Meg-John Barker

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
1
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest