Now Reading
Ent Dergi ile Bi+ Konuşalım

Ent Dergi ile Bi+ Konuşalım

Ent Dergi’nin davetiyle gerçekleştirilen Bi+ Konuşalım etkinliğinde Ent Dergi’den Fatma Kızılırmak, Bitopya’nın kurucusu umut erdem ile canlı yayında söyleşti.

Bi+ şemsiyesi, Türkiye’deki LGBTİ+ hareketinde Bi+’ya bakış, monoseksizm, Bi+ sığınmacılar üzerine konuların konuşulduğu söyleşinin kaydına Ent Dergi’nin instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

Söyleşiye dair birtakım notlar

Ent dergi’nin IGTV kanalından erişebileceğiniz kayda dair birkaç not paylaşmak gerekirse:

  • LGBTİ+ sığınma aktivistlerinin sahte (fake)-gerçek sığınma talebi ayrımı, videoda da bahsedilen homonormativitenin yarattığı “makbul lubunya sığınmacı” inşasıyla sansasyon olarak oluşturulan ve bi+’ları temelden dışlayan bir doktrin. Bi+ Feminist aktivist Zeynab Peyghamberzadeh, “Avrupa’da Biseksüellik” kitabındaki “Biseksüel Sığınmacıların Anlatılmayan Hikayeleri” başlıklı yazısında detaylı olarak bahsediyor. Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için not düşmek istedik.
  • Biseksüel erkeklere dair akademik çalışma üzerine daha önce Queertroublemakers alanda çalışma yapmaya başlayan Cem Önder ile podcast yayını yayımladı. Queertroublemakers’ın umut erdem’le de gerçekleştirdiği yayın dahil olmak üzere Bi+ Dosyası hazırladığını hatırlatalım.
  • Kampüste Lubunya’nın bi+ etkinliği, Kaos GL’nin Bi+seksüeller Burada el kitapçığı çalışması dışında Lambdaİstanbul’un geçen seneden beri online sürdürdüğü Bi+ Buluşmaları da hatırlatalım.
  • Genç LGBTİ+ Derneği, öz bi+ etkinlikleri gerçekleştiren ve bi+ görünürlüğünü mesele eden neredeyse ilk ve eşi benzeri olmayan bir dernek diyebiliriz. 2 yıldır Biseksüel Görünürlük Haftası’nda gerçekleştirdikleri Bi+ Forum‘un yanı sıra düzenledikleri Gençlik Festivali’nde de bi+ görünürlüğe yer veriyorlar.
  • Bitopya, Boysan’ın Evi, Bilkent Renkli Düşün LGBTİ+ Topluluğu, Pamukkale ve 19 Mayıs Tıp Öğrencileri Birlikleri, Kaos GL ile de etkinlikler gerçekleştirdi.

Bu vesileyle Onur ayımız tekrar kutlu olsun!

Bu yazı da ilginizi çekebilir: 2. Bi+ Forum’un açık oturumu 23 Eylül’de gerçekleşti

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest