Now Reading
Sosyal Medya ve Bi+

Sosyal Medya ve Bi+

Bitopya olarak sizler için İngilizce dilinde Bi+ sosyal medya yayıncılığı yapan podcaster ve youtuber’ları derledik. Tabii ki Türkçe dilinde Bi+ Dosyası hazırlayan Armut ve Mantar’ın sunuculuğundaki podcast kanalı QueerTroublemakers’ı aklımızda bulunduruyoruz.

Bi+ Onur Ayınızı tekrar kutlayarak Bi+ varoluşu ve bi+ politika üzerine program hazırlayan içerik üreticilerini sizlerle tanıştıralım:

  • The AmBIssadors: Bi+ aktivistleri Lois Shearing ve Vaneet Mehta‘nın hazırlayıp sunduğu The AmBIssadors, karantina sürecinde youtube’da başlamış olan bir program. “Bi+ olduğunu fark etmek”, “bi+ olarak açılmak”, “medyadaki bi+ temsiller”, “bi+ ve ruh sağlığı”, “internette bi+ hakkında üretilen söylemler” gibi konu başlıklarıyla yürüttükleri tartışmalar yanında Biseksüel+ Tarihi, Bi. Pan Library, Bi+ aktivizm, Kesişimsellik gibi konularda konuk ağırlayarak yayın yaptılar.
  • verilybitchie: Kendini trans genderqueer biseksüel bir cinsiyet cadısı olarak tanımlayan youtuber Verity Ritchie, açılma ve dönüşüm süreçlerini de kayda aldığı kanalında, popüler kültür ve medyada biseksüel ve trans imkanları inceliyor, cinsiyet, nonbinary ve biseksüellik konularında 101 düzeyinden başlayıp biseksüel erkeklerden ve biseksüel kadınlardan neden nefret edildiği, içselleştirilmiş bifobi, biseksüel döngüsü, biseksüel yazarlardan biseksüel kitaplar, biseksüelliğin video oyunlarını nasıl değiştirdiği gibi konularda ve çok daha fazlası hakkında konuştuğu pek çok videosu bulunuyor.
  • Quinn Birkholz: Dünkü (18 Eylül) Bi Pride UK sayesinde tanıdığımız Quinn Birkholz, genderqueer biseksüel bir youtuber. Verity Ritchie’de gördüğümüz gibi açılma ve dönüşüm süreçlerine kanalında tanıklık ettiğimiz Quinn, biseksüel erkeklik, trans ve nonbinary olmak, biseksüel ve çok eşlilik deneyimleri, cinsellik ve yaşamına temas eden pek çok konuda yayın yapıyor. Dünkü #BisexualMenExist konulu panelde yaptığı konuşmada, biseksüel olarak açıldıktan sonra kanalına üye olan pek çok kişinin kendisine “eski eşcinsel”, “hain hetero” diyerek kanalına üye olmayı bıraktığını açıklamıştı.
  • Two Bi Guys: Alex ve Rob isminde iki biseksüel erkeğin hazırlayıp sunduğu Two Bi Guys, biseksüel erkeklerin görünmezliğe mahkum edilmiş akıbetlerini değiştirmeye çalışan bir podcast kanalı ve 2 senedir yayın hayatını sürdürüyor. Biseksüel erkek perspektifinden akışkan cinsellik, cinsiyet, cinsiyet performansları, kadınlık ve erkekliğin kısıtlayıcılığı, ilişkiler, bi+ varoluşları ile bi+ politika gibi çeşitli konuları masaya yatırıyor. Hem sunucuların birbirinden farklı deneyimlerinden, hem de konuklardan yeni şeyler öğrenme yolculuğunu vaadeden yayın, toplumda içselleştirilmiş ikilikleri ortadan kaldırmayı amaçlarken toplumun bizleri yerleştirdiği kutucukların dışında olmanın beraberinde getirdiği utanç ve zevk hakkında konuşuyor.

Eğer video ve/veya podcast yayınlarının Türkçe’ye çevrilmesini isterseniz, çevirisinde gönüllü olmayı ve teknik destek vermeyi düşünürseniz bitopya.org@gmail.com’a mail atabilirsiniz.


Bonus: Mental Klitoris’le Bi+seksüellik ve Bitopya üzerine yaptığımız yayını tekrar hatırlatalım 🙂

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Bitopya Öneriyor: Şiva Bebeği

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
2
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest