Now Reading
Bi+ Topluluğundaki Trans ve/veya Nonbinary’ler

Bi+ Topluluğundaki Trans ve/veya Nonbinary’ler

Bu yazı, biresource.org’da yayımlanan Transgender and/or Nonbinary Folks in the Bi+ Community başlıklı metnin Türkçe çevirisidir.


Biseksüel+ topluluğunda pek çok trans ve/veya nonbinary var. Fakat hâlâ bu toplulukların kesişiminde, özellikle insanların kendileri için seçtiği kişisel etiketleri çevreleyen mitler mevcut.

Mitleri bu çetin gerçeklerle çürütmeye hazır mıyız?

Mit: Translar ‘biseksüel’i kişisel etiket olarak kullanmaz (kullanmamalıdır)

Biseksüel kelimesindeki bi- ön ekinin sadece kadın ve erkek ikiliğini kast ettiği düşüncesiyle translara bazen biseksüel etiketini kullanmamaları gerektiği söylenir. Şayet öyleyse diye düşünürler, bu kelime, nonbinary, genderqueer, agender olan insanlara ve Two-spirit (iki ruhlu) gibi Amerika yerlileri arasında var olan ve benimsenen cinsiyetlere duyulan ilgiyi dışlayarak ikili cinsiyeti güçlendiriyordur. Trans ve/veya nonbinary’lerin biseksüel yerine kendilerini panseksüel ya da queer olarak tanımlamaları gerektiği söylenir.

Gerçek: Pek çok trans ve/veya nonbinary kendini biseksüel olarak tanımlıyor

Pek çok trans böyle yapmamaları gerektiğini işitse de memnuniyetle kendini (pan, queer ya da diğer kimliklerden ziyade) bi olarak tanımlıyor. Bugün geniş çapta kullanılan biseksüelliğin tanımı dışlamaktan ziyade tüm cinsiyetleri ve cinsiyetsizliği kapsıyor. Örneğin, Robyn Ochs’un tanımladığı gibi biseksüellik “kişinin hemcinsine ve farklı cinsiyetlere çekim duyma potansiyelidir.”

Üstelik translara kendilerini nasıl tanımlayıp tanımlamayacakları bir başkası tarafından söylenmemeli. Aud Traher biseksüel olarak ciddiye alınmada yaşadığı zorlukları şu şekilde ifade ediyor: “Benim gibi translara destek olmak istiyorsanız, beni silmeyin ya da benim adıma konuşmayın ya da bilmişlik [bi+ düşmanlığı] taslayıp bana zarar vermeyin.”

Mit: Kendisini biseksüel olarak tanımlayanlar trans ve/veya nonbinary’lere ilgi duymaz

Biseksüel kelimesindeki bi- ön ekinin sadece iki cinsiyeti kast ettiği yönündeki yanlış algı sebebiyle biseksüellerin trans ve/veya nonbinary’lere ilgi duymadığına inanılır.

Gerçek: Biseksüeller trans ve/veya nonbinary’lere ilgi duyabilir

Biseksüelliğin geçmişte kalmış tanımı, biseksüellerin kime çekim duyduğunu söylemiyordu. Robyn Ochs’un tanımını benimsemenin yanında, pek çok biseksüel —hem trans hem de cis (cinsiyet kimliğinin doğuştan atanan cinsiyetle örtüşmesi) — kelimenin tanımını, genderqueer, nonbinary, agender ve yerliler arasında üretilen ve benimsenmiş cinsiyetlere sahip kişiler dahil olmak üzere tüm cinsiyetleri ve cinsiyetsizliği içerecek şekilde daha açıkça ifade ederek güncelledi.

Mit: Biseksüel topluluğu transları fetişleştiriyor

Bu yanlış algı iki asılsız varsayıma dayanıyor:
  1. Bi+’lar tek bir cinsiyetle ilişki sürdürmede asla tatmin olmazlar.
  2. Transların bedenleri, kendilerini tanımladıkları cinsiyetten (ya da agender’lar için kendilerini hiçbir şekilde tanımlamadıkları herhangi bir cinsiyetten) daha fazlası (ya da daha azı) olarak görülebilir. Bazı insanlar transları “her iki dünyanın en iyisi” olarak görüyor. Söz konusu translar kendilerini o iki dünyadan herhangi biriyle tanımlamıyor olsa bile… Bu yanlış algı, fiziki olarak bedenlerde maskülen ve feminenin ne anlama geldiğine dair ikili cinsiyet anlayışını güçlendiriyor.

Gerçek: Bi+’lar sadece trans oldukları için translara ilgi duymazlar.

Bi+’lar translarla beraber olurlar fakat bunun nedeni özünde onlara daha fazla cinsel çekim duymaları değil biseksüel olmalarıdır. Bu çekimin, kişilik, benzer ilgi alanları ve fiziksel özellikler gibi kişinin trans olmasıyla ilgisi olmayan çeşitli nedenleri vardır.

Bi+’lar sıklıkla dışlandıklarını, silindiklerini ya da görünmezleştirildiklerini hissediyor ve başkalarının da benzer şekilde muamele görmesini istemiyorlar.”

Mit: Bi+ topluluğu trans ve/veya nonbinary’leri hoş karşılamaz.

Yazı boyunca tartıştığımız yanlış algıdan ötürü bazı insanlar bi+’ların trans düşmanı olduğunu, bu sebeple de bi+ topluluğunun trans ve/veya nonbinary’leri hoş karşılamadığını düşünür.

Gerçek: Bi+ topluluğu özünde Trans düşmanı değildir.

Herhangi bir grupta trans düşmanı insanlar olurken trans düşmanlığı Bi+ topluluğuna özgü değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi pek çok trans kendini bi+ şemsiyesi altında tanımlıyor. Ek olarak, bi+’lar sıklıkla dışlandıklarını, silindiklerini ya da görünmezleştirildiklerini hissediyor ve başkalarının da benzer şekilde muamele görmesini istemiyorlar. Bi+ topluluğu trans örgütlerine ve translara savunuculuk, bağış, gönüllü çalışma ve etkinliklerde kapsayıcılık yoluyla destek olmaya çabalıyor.

Trans düşmanlığına dair bu endişeler tüm toplulukların transların varlığını hayatın her alanında kabul etmek ve onları desteklemek için çaba sarf etmesi gerekliliğini ortaya koyuyor.

Trans ve/veya Nonbinary Topluluğuna Nasıl Destek Olabiliriz?

  • Trans örgütlerinde ve translarla ilgili meselelerde gönüllülük yapabiliriz.
  • Translar tarafından yürütülen örgütlere bağışta bulunabilir, transların ihtiyaçlarına yönelik kitlesel fon oluşturabilir ya da fona katkı koyabiliriz.
  • Özellikle transları ve ihtiyaçlarını kapsayan örgütlerimizde onların liderlik ve karar alma pozisyonlarında görev almasını sağlayabiliriz.
  • Etkinliklerimizin transları kapsadığına emin olmalıyız: cinsiyetsiz tuvalet sağlama ve mümkünse konuklara cinsiyetsiz hitaplarda bulunma gibi.
  • Transları kapsamanın önemi konusunda insanları eğitmeli ve insanlar translara zarar verici ya da trans düşmanı şeyler söylerse onların yanlışını düzeltmeliyiz.

Çeviri: umut erdem

(UE/ZŞ)

Bu yazı da ilginizi çekebilir: İnsanlar Neden Biseksüelliğin Transfobik Olduğunu Söyler?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
1
But Tutar
3
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2024. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest