Now Reading
HIV/AIDS’in Biseksüel Tarihi

HIV/AIDS’in Biseksüel Tarihi

Bu içerik oluşturulurken thefayth mahlaslı yazarın The Bisexual History of HIV/AIDS, in Photos başlıklı yazısından yararlanılmıştır.


70’lerin sonları, 80’lerin başlarında AIDS’in “kriz” olarak yaygınlaşması, AIDS ile biseksüel görünürlüğü ve biseksüel aktivizmini biraraya getirir. Pek çok biseksüel aktivist, aynı zamanda HIV/AIDS aktivisti olarak öncü çalışmalara imza atar ve “güvenli seks” hareketi inşa etmek üzerine politikalarını geliştirirler. HIV ve cinsel yolla aktarılan diğer enfeksiyonlara dair eğitimler verirler. Ne yazık ki yaptıkları onca çalışmaya rağmen, biseksüel silinmesi sebebiyle HIV/AIDS aktivizm tarihinde unutulmaya yüz tutmuş isimler olurlar, kendilerinden biseksüel olmaları silinerek bahsedilir. Bazılarını AIDS sebebiyle kaybettik.

Zaman geçiyor, konuya dair çalışmalar artıyor, hâlâ HIV ve AIDS’e dair önyargı ve düşmanlık hakimiyetini korurken B=B (Belirlenemeyen=Bulaşmayan) gibi sağlık otoritelerinin de onayladığı bilimsel gerçekler, gelişen tedavi ilaçları, PrEP gibi korunma ilaçları, HIV/AIDS terminolojisindeki değişimler ve yürütülmeye çalışılan farkındalık çalışmaları, HIV’le yaşayanların odağa alınması gereken HIV politikalarının kurduğu söz, bizi geçmişten daha iyi bir düzeye taşıyor olsa da tarihimizin önemli olduğunu ve bugüne yön verme potansiyeli olduğunu da düşünüyoruz.

HIV terminolojisinde ve politikasında ne yazık ki hâlâ HIV’in ilk başta eşcinsel erkeklerde görüldüğü, “erkeklerle seks yapan erkekler”in merkeze alındığı, HIV’e dair asıl farkındalık sahibi olması gerekenin erkeklerle seks yapan heteroseksüel erkekler olduğu söyleniyor, bunları üzüntü ve endişeyle duyuyoruz. HIV politikası ve terminolojisi içinde bi+’ların bu denli silinmesi, ne tesadüf ne de de bu alana mahsus. O sebeple bu alandaki tarihsel çalışmaları hatırlatmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.


Başlıcaları:

Daha önceki bir içeriğimizde Dr. David Lourea’dan bahsetmiştik, 1981 yılında Lourea ile biseksüel ve BDSM ikonu olarak hafızalarda yer eden Cynthia Slater, San Francisco’daki hamam ve BDSM club’larında güvenli seks eğitimleri verirler.

Cynthia Slater

Dr. Maggi Rubenstein da Dr. David Lourea gibi 70’lerden 80’lere kadar yürüttüğü Biseksüel Merkezi’nin eş başkanlarından olur. Çok önemli bir Bi+ aktivistidir. 70’ler ve 80’lerdeki “AIDS krizi” döneminde cinsel sağlık eğitmenliği yapar. Aynı zamanda bir terapist ve seksologtur. 1972 yılında San Francisco’da biseksüel hareketi başlattığı söylenir.

Kaynak: GLBT Historical Society

A. Billy S. Jones, önemli bir siyah biseksüel ikon. G. Gerald and Craig Harris ile birlikte Washington’da ilk kez devlet destekli ulusal çaptaki Siyah Topluluklarda AIDS Konferansı‘nı (AIDS in the Black Community Conference) yürütür.

A. Billy S. Jones

Newsweek’te 1987’de yayımlanmış bir yazı, biseksüel erkekleri “nihayetinde AIDS salgınının sebep olduğu ayaktakımları” olarak tasvir edince biseksüel bir aktivist olan ve o zamanlar AIDS evresinde olan Dr. Alan Rockway, bu tektipleştirmeye karşı çıkar. San Francisco’daki Biseksüel örgüt BiPOL’da yer alan Rockway, bir psikologtu ve LGBT’lere özel ilk ulusal ruh sağlığı programlarının ikisini başlatan kişi olur. Ne yazık ki sunduğu katkılardan biseksüelliği silinir.

Dr. Alan Rockway (solda)

Bay Area Bisexıual Network’ten bir bülten. Heteronormatif medyanın biseksüelleri “zaman ayarlı bomba” olarak etiketleyip heteroseksüel topluluğunun içine salgını yaymakla suçlaması sonucu yayımladıkları bültende Biseksüel ve AIDS konulu bir atölyeye yer ayrılmış. Pek çok biseksüelin, AIDS üzerine eğitim verdiğine ve bu konuda öncü olduklarına dikkat çeken bülten, AIDS ve biseksüellere münhasır konuların neredeyse hiç gündem edilmediğini belirtiyor.

Daha önce BiNet USA ve Bisexual Resource Center’ın yönetim kurulunda yer alan Veneita Porter, The New England Journal of Public Policy‘da Azınlıklar ve HIV Enfeksiyonu başlıklı bir makale yayımlar. Porter, AIDS evresinde olan kadınların, transların ve şırınga ile madde kullananların haklarını savunmak için zamanında Massachusetts’te seks işçileri birliği ve Amerika’daki seks işçileri örgütü olan COYOTE ile çalışır. İlk kez devlet çalışanları için eğitim projeleri ve atölyeler yürüttüğü New York State Office of AIDS Discrimination (AIDS’e Yönelik Ayrımcılığa Karşı New York Devlet Ofisi)’ın yöneticiliğini üstlenir. The New York Public Library Digital Collections ve Yale University ise ne yazık ki arşivlerinde Porter’ın biseksüelliğini siler.

Veneita Porter

Scarlot Harlot olarak da bilinen biseksüel ve seks işçisi aktivisti Carol Leigh, 1990 yılında, AIDS meselesinde seks işçileri asıl ‘suçlu’ ilan edildiği için 6. Uluslararası AIDS Kongresi’ne karşı kadınların gerçekleştirdiği bir protestoda yer aldığından tutuklanır. Leigh “seks işçisi” kullanımını üreten kişidir ve 2012 yılında hakkında My Friend Scarlot Harlot isimli bir belgesel çekilir.

Scarlot Harlot/Carol Leigh
San Francisco’daki 6. Uluslararası AIDS Kongresi’ne karşı kadınların eyleminden bir kare. Biseksüel aktivist Rebecca Hensler de (sağdan 3.sırada) eylemde.

1991 yılında hayata gözlerini yuman Biseksüel ve AIDS aktivisti, yazar ve performans sanatçısı Iris De La Cruz, hayatının sonuna kadar Kool AIDS on Ice isimli popüler bir köşe yazısının yazarlığını üstlenir. 1992 yılında kurulan İris’in Evi, HIV’le yaşayan kadınlara odaklı olarak HIV’le yaşayanlara hizmet veren ilk ulusal HIV/AIDS kurumudur. Iris De La Cruz’un anısına açılan bu kurum da ne yazık ki De La Cruz’un biseksüelliğini, sitedeki biyografisinden siler.

Iris De La Cruz

Dr. Ibrahim Farajajé, Moving Violations isimli, Washington’da beyaz olmayan erkeklerden oluşan HIV/AIDS politik eylem grubu’nun kurucusuydu. 1991 yılında Washington’da ACT UP ile örgütlenen Farajajé, devlet tarafından HIV/AIDS için parasal destek aktarımı meselesini ele almak adına belediye başkanı ofis işgali hareketini yürütür. İslam çalışmaları konusunda katkılar sunan queer bir ilahiyatçı olan Farajajé, 2016’nın şubat ayında hayata gözlerini yumar.

Dr. Ibrahim Farajajé

Bi+ ve feminist aktivist Lani Ka’ahumanu, Amerika’daki AIDS Araştırmaları Vakfı’nda proje koordinatörü olarak çalışır. Çalıştığı proje, Lyon-Martin Kadın Sağlık Hizmetlerine parasal destek sağlar. Sağlanan bu destek de Amerika’da HIV/AIDS’e karşı korunma ve bilinçlenmeye dair yapılan bir araştırmada hedef kitle olarak yüksek risk altındaki lezbiyen ve biseksüel kadınların alınması anlamında bir ilk olur. Ka’ahumanu, Cianna Stewart ile birlikte “Daha Güvenli Seks Yapan Akran Sürtük Takımı”nı kurar.

Diğerleri:

Laura Perez
Angel Fabian 
Dr. Fritz Klein
“Donny the Punk” Donaldson
Cianna Stewart

BiPOL San Francisco’nun düzenlediği ilk Ulusal Biseksüel Konferansından bir kare (Yıl:1990) AIDS’ten kaybedilen ve aralarında biseksüellerin isimlerinin de dikildiği anı örtüsü (Names Project) önünde konferans katılımcılarının fotoğrafı. Fotoğraf: Efrain Gonzalez

Bu yazı da ilginizi çekebilir: HIV+ ve Varoluşundan Onur Duyan Bir Biseksüel Olmanın Zorluğu

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
What's Your Reaction?
Ben Şok
0
Bifobiye Karşı Ses Çıkar
0
But Tutar
0
Gullüm Ayol
0
Tutmaz Ama Evet
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bitopya Copyright © 2019. Created by edalgakiran

Scroll To Top

Pin It on Pinterest